• Znaleziono 543 wiadomości.

• Pierwsza
  • Ostatnia
Zmiana godzin!

Od 1 listopada do 31 marca Muzeum Saturn będzie otwarte w niedziele w godzinach od 11:00 do 15:00.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Zmiana godzin!
Informacja!

Uprzejmie informujemy, że dnia 3 listopada Muzeum Saturn będzie nieczynne.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja!
Historia polskiego Kopciuszka

Życie wschodzącej gwiazdy Hollywood Bajli Węgier, z domu Zigelbaum, pochodzącej z Sosnowca, usłane było naprzemienne różami i cierniami. W latach 50. była porównywana do Kopciuszka, jednak zakończenie historii Belli Darvi było tragiczne. O znanych i nieznanych faktach z życia sosnowiczanki, zdobywczyni Złotego Globu opowie dr Magdalena Boczkowska. Zapraszamy 15 listopada o godz. 17.00.

Przyjaźń i muzyka w Sali Lustrzanej

Co może powstać ze wspólnej pasji do muzyki oraz przyjaźni od szóstego roku życia? Dombrova Piano Duo – utytułowany duet fortepianowy stworzony przez dwóch pianistów z Dąbrowy Górniczej Łukasza Szubskiego i Krzysztofa Włodarczyka. W wykonaniu duetu usłyszeliśmy niezwykłe aranżacje klasycznych dzieł oraz znane utwory muzyki klasyczne.

Najnowsza wystawa otwarta!

W piątkowe popołudnie, 18 października w Muzeum Saturn w Czeladzi otwarto wystawę pt. „Drewniana Czeladź. Miasto którego już nie ma?” będącą efektem zadania realizowanego przez Towarzystwo Powszechne „Czeladź” przy merytorycznym wsparciu pracowników muzeum. Wernisaż wystawy poprzedził wykład etnografa, kustosza czeladzkiego muzeum Dobrawy Skoniecznej-Gawlik.

Dla Ciebie śpiewam, Polsko!

8 listopada zapraszamy na wspólne śpiewanie patriotyczne „Dla Ciebie śpiewam, Polsko!”. Ponownie, pod przewodnictwem Anny Piech i Tobiasza Nykamowicza odśpiewamy pieśni opisujące trudną, pełną poświęcenia walkę o wolną Polskę. To już dziesiąte spotkanie propagujące aktywne uczestnictwo w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Rozrywkowo i klasycznie

Piątkowy wieczór 25 października zarezerwowany jest na cykliczne, muzealne spotkanie melomanów. Podczas muzycznej uczty wystąpi Dombrova Piano Duo, utytułowany duet fortepianowy stworzony przez dwóch młodych, ambitnych pianistów Łukasza Szubskiego i Krzysztofa Włodarczyka. Koncert fortepianowy na cztery ręce to wyjątkowa mieszanka, podczas której obok Nirvany zabrzmią dźwięki "II Rapsodii Węgierskiej" czy „Prząśniczki”

Na salonach u Madame Recamier

O niezwykłym życiu jednej z najbardziej znanych i szanowanych dam Paryża Jeanne Francoise Julie Adelaide Bernard opowiedziała Stefania Lazar – kustosz Muzeum Saturn. Najpiękniejsza kobieta jaką wydała Francja, tak określano Madame Récamier. Jej urok osobisty, delikatność i zniewalający wdzięk sprawiały, że jej dom był najsłynniejszym miejscem spotkań okolicznej elity, intelektualistów, dyplomatów i artystów.

Napoleon Bonaparte

Piątkowy, absolutnie nietuzinkowy wykład znawcy epoki napoleońskiej prof. dr hab. Dariusz Nawrota dotyczący najwybitniejszego dowódcy wojskowy Europy zgromadził w Sali Lustrzanej Muzeum Saturn rzesze pasjonatów. Spotkanie wypełnione było zaskakującymi ciekawostkami oraz nieznanymi faktami z życia cesarza Francuzów Napoleona Bonapartego, co pozwoliło poznać sylwetkę znanego stratega militarnego z zupełnie odmiennej strony.

"Kobiety w obrazach"

Kolejne spotkanie z cyklu ”Kod Mistrzów czyli historia sztuki dla koneserów” w ramach Muzealnej Akademii Seniora to okazja do rozmów o kolejnej, nadzwyczajnej kobiecie, która odmieniła ów świat. Spotkanie o „Kobietach w obrazach” poprowadzi historyk sztuki i kustosz Muzeum Saturn Stefania Lazar. Zapraszamy 15 października o godz. 10.00. Wstęp wolny.

• Pierwsza
  • Ostatnia