• Znaleziono 656 wiadomości.

Grzegorz Niemczuk znów w Saturnie

W najbliższy piątek, 24 lutego w Muzeum Saturn wystąpi z recitalem fortepianowym znakomity pianista klasyczny Grzegorz Niemczuk. W murach Pałacu pod Filarami gościł kilkakrotnie zawsze urzekając czeladzką publiczność. Każdy koncert tego wirtuoza to uczta dla ucha, ale i niezwykłe metafizyczne przeżycie. Zapraszamy 24 lutego o godz. 18.00.

Między Czeladzią a Łodzią

O specyficznych związkach obu tych miast, pozornie mocno odróżniających się w całej swojej długiej historii, opowiadała seniorom podczas wtorkowego spotkania Anna Binek-Zajda. Wzajemnie uzupełniające się więzi, których narodziny przypadły na wiek XIX, przekazane w formie żywej narracji wywołały gorącą rozmowę.

72. rocznica powrotu Dzieci Potulic

Najpierw były aresztowania całych rodzin przeprowadzane w ramach akcji „Oderberg” w nocy z 11 na 12 sierpnia 1943 r., potem dramatyczne odłączenie dzieci od matek, a następnie ich tułaczka przez obozy przejściowe tzw. Polenlagry m.in. w Pogrzebieniu, Kietrzu, Gorzycach, Rybniku, Raciborzu, Bohuminie, Beneszowie, Żorach i wreszcie końcowy obóz w Potulicach, do którego najmłodsi trafili w sierpniu 1944 roku.

Od cynku do kremu

17 lutego br. w ramach Wieczorów Historycznych na Saturnie gościliśmy Tomasza Kostro, dziennikarza związanego przez ostatnie dekady głównie z prasą regionalną, długoletniego redaktora miesięcznika poświęconego literaturze i sztuce SOSNart, współautora albumu „Sosnowiec między wojnami”.

Muzealna Akademia Seniora zaprasza

Co łączy Czeladź i Łódź? Pozornie może się wydawać, że właściwie niewiele. Lecz znalezienie punktów stycznych w życiu obu miast jest stosunkowo proste. O swoistych związkach czeladzko-łódzkich opowie Anna Binek-Zajda. Zapraszamy 21 lutego o godz. 10.00. Wstęp wolny

Zapraszamy na Wieczór Historyczny na Saturnie

Muzeum Saturn gorąco zachęca do udziału w spotkaniu autorskim z Tomaszem Kostro i promocję jego najnowszej książki zatytułowanej „Od cynku do kremu czyli gawędy historyczne o pionierach, milionerach, ich fortunach i przygodach”. Wydarzenie odbędzie się 17 lutego o godz. 17.00. Na spotkaniu będzie możliwość zakupu publikacji.

Ostatnie pożegnanie śp. Krystyny Górnej

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 10 lutego 2017 r. odeszła śp. Krystyna Górna. Wieloletnia ceniona nauczycielka historii czeladzkich szkół - Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Gimnazjum nr 1. Oddany pracownik merytoryczny Muzeum Saturn. Wychowała wiele pokoleń czeladzkich dzieci i młodzieży przekazując im najlepsze wartości.

Każde dziecko lubi bale w karnawale

W niedzielne przedpołudnie 12 lutego w Muzeum Saturn odbyło się pierwsze w tym roku i długo oczekiwane spotkanie sympatyków Muzealnego Klubu Juniora. Najpierw najmłodsi mieszkańcy naszego miasta z przejęciem wysłuchali fascynującej opowieści nawiązującej do tradycji karnawałowych, kolorowych kostiumów i tajemniczych przebrań.

Tajemnice karnawałowej maski

W niedzielę 12 lutego o godzinie 11.30 zapraszamy na zajęcia w ramach Muzealnego Klubu Juniora. Są to cykliczne spotkania mające miejsce w drugą niedzielę miesiąca, podczas których uczestnicy będą zgłębiać wiedzę z zakresu sztuki, historii i etnografii. Wiedza teoretyczna uzupełniona będzie praktycznymi działaniami warsztatowymi.

Zapraszamy na spotkanie z Andriollim

Do końca lutego w Muzeum Saturn można oglądać wyjątkową wystawę poświęconą życiu i twórczości Elwiro Michała Andriollego, użyczoną przez Muzeum Biograficzne Elwiro Michała Andriollego z siedzibą w Józefowie.