• Znaleziono 651 wiadomości.

Wesołych Świąt

Świąt wiosennych, prawdziwie Wielkanocnych, ze słońcem jajkiem i Dyngusem roześmianym, spędzonych z Bliskimi, w atmosferze domowego ciepła, Wielkiej Nocy, której niepowtarzalny urok i klimat pozostanie w pamięci na długo. W imieniu własnym i wszystkich pracowników Muzeum Saturn życzy Dyrektor Iwona Szaleniec

Informacja

Informujemy, że 14 kwietnia 2017 roku (Wielki Piątek) muzeum czynne będzie w godz. 8.30 - 13.00. Za utrudnienia przepraszamy.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja
Świąteczny Muzealny Klub Juniora

Niedzielna Palmowa 9 kwietnia w Muzeum Saturn upłynęła, jak by mogło być inaczej, w temacie wielkanocnej palmy. Uczestnicy Muzealnego Klubu Juniora mogli wysłuchać informacji o pochodzeniu zwyczaju święcenia palm w Polsce, różnych ich rodzajach oraz zróżnicowanym składzie roślin jakie wchodzą w skład tego atrybutu wiosennych świąt.

Lwów - tak daleki, a tak bliski

31 marca w Muzeum Saturn otwarto wystawę fotografii Andrzeja Kotuleckiego „Lwów – tak daleki, a tak bliski”. Zdjęcia przedstawiają urokliwe zaułki Lwowa, jego przepiękną bardziej lub mniej znaną architekturę oraz lwowskie nekropolie.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony jednogłośnie przez Sejm RP w dniu 14 listopada 2007r., obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców 13 kwietnia 1943r. informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę.

Złota Pszczoła przyznana!

Z dumą informujemy, że wydana w ubiegłym roku przez Muzeum Saturn w Czeladzi książka profesora Dariusza Nawrota „Powstanie na Nowym Śląsku w 1806 i 1807 roku. U źródeł Zagłębia Dąbrowskiego” została uhonorowana nagrodą główną w konkursie Napoleońska Książka 2016 roku. Nagroda tym bardziej cenna, że w organizowanym przez specjalistyczny portal napoleon.org

Lwowskie nastroje

Lwów - miasto pogranicza, bogatej kultury, trudnej historii, wielu religii. W tym galicyjskim „raju utraconym” wciąż można dostrzec niezatarte ślady polskości. Targany sprzecznościami – bogactwo wzorów i barw, wspaniałe kościoły, stylowe kamienice i piękne pałace współistnieją obok rozpadających się sklepów i betonowych osiedli. Pod względem zabytków architektury to najbogatsze miasto współczesnej Ukrainy.

Piosenka jest dobra na wszystko

Koncert Ewy Kopczyńskiej – niekwestionowanej gwiazdy marcowego wieczoru, doskonale znanej już stałym bywalcom „Muzycznych Piątków” był bez wątpienia nadzwyczajnym wydarzeniem. Wraz z akompaniatorką Ewą Zug, panie zafundowały gościom Saturna widowisko absolutnie zachwycające i niezapomniane.

Batik - tradycyjna metoda zdobienia jaj

W wtorek 21 marca miała miejsce kolejna Muzealna Akademia Seniora. Przybyli na spotkanie seniorzy z zainteresowaniem wysłuchali krótkiego wprowadzenia dotyczącego jednego z charakterystycznych elementów polskiej Wielkanocy a mianowicie jajka. Dobrawa Skonieczna-Gawlik przybliżyła uczestnikom jego symbolikę a także różnorodne zabiegi ludowe z użyciem poświęconych skorupek lub całych jaj.

Piosenki Kabaretu Starszych Panów

Słynne piosenki Kabaretu Starszych Panów będzie można usłyszeć w najbliższy piątek w Muzeum Saturn. Mądre, dowcipne i wiecznie aktualne utwory Przybory i Wasowskiego w interpretacji znakomitej artystki Ewy Kopczyńskiej wybrzmią 24 marca o godz. 18.00. Solistce towarzyszyć będzie przy fortepianie Ewa Zug. Zapraszamy. Wstęp wolny.