Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

  • Znaleziono 656 wiadomości.

Muzealna Akademia Seniora

W wtorek 20 czerwca obyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Muzealnej Akademii Seniora. Tematem tegoż spotkania były jadalne rośliny dzikorosnące w Polsce. Dobrawa Skonieczna-Gawlik w sposób niezmiernie interesujący przedstawiła kilkanaście roślin spotykanych na naszych łąkach, lasach i miedzach, które niegdyś stanowiły pożywienie ludności ubogiej, w szczególności na tzw. przednówku.

Muzealny Klub Juniora

W niedzielę, po raz ostatni przed wakacjami, odbyło się spotkanie Muzealnego Klubu Juniora. Uczestnicy, jak zwykle nie zawiedli i pomimo słonecznej pogody zachęcającej do zajęć na świeżym powietrzu, licznie przybyli do Muzeum Saturn. Tym razem pod kierunkiem Bartosza Gawlika, plastyka i fotografa rozwijali swoje artystyczne umiejętności zdobiąc płócienne torby.

Ireneusz Wikarek portret bez retuszu

Wszelkie pytania odnoszące się do Ireneusza Wikarka, szczególnie gdy są zadawane starszemu pokoleniu czeladzian należy uznać za retoryczne. Choć od śmierci naszego krajana minęło już 33 lata niemal każde o nim wspomnienie wywołuje początek całego łańcucha skojarzeń, którego najistotniejsze ogniwa wyznaczają nuty nadające historii życia Ireneusza Wikarka niepowtarzalne oraz wyjątkowe cechy.

Czas przednówku

Czas przednówku był niegdyś dla ludności wiejskiej, a w szczególności tej ubogiej, trudnym okresem pod względem dostępności do pożywienia. Kiedy kończyły się zapasy zgromadzone jesienią, spiżarnie i spichlerze były już puste wówczas wypatrywano pierwszych wiosennych roślin którymi można było zaspokoić głód.

Święto Szlaku Zabytków Techniki - 10 czerwca

Zapraszamy już w najbliższą sobotę, 10 czerwca do Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia" na INDUSTRIADĘ.

Czas pracy, czas wypoczynku

Ostatnie już przed wakacjami spotkanie Muzealnego Klubu Juniora odbędzie się w niedzielę 11 czerwca o godzinie 13.30. Tym razem, z uwagi na zbliżający się koniec roku szkolnego, tematyką spotkania będzie czas wolny.

Ireneusz Wikarek - artysta niezapomniany

1 czerwca mija 33. rocznica śmierci Ireneusza Wikarka urodzonego w Czeladzi-Piaskach w rodzinie fotografików. Obdarzony nieprzeciętnym talentem muzycznym, którego przedwczesna nagła śmierć zakończyła imponująco rozwijającą się karierę. Absolwent będzińskiej Szkoły Muzycznej, Liceum Muzycznego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach na wydziałach instruktorsko-pedagogicznym i instrumentalnym w klasie trąbki.

Dzień Dziecka w Muzeum Saturn

1 czerwca to data szczególna kojarzona wyłącznie ze świętem wszystkich dzieci. W ten dzień najmłodsi oczekują nie tylko wymarzonych prezentów, ale również zabawy i uśmiechu, dlatego na tę wyjątkową okoliczność swoich najmłodszych gości Muzeum Saturn zaprosiło na prawdziwy festiwal radości.

Śląskie i zagłębiowskie świadectwa działalno

2 czerwca, wykładem dra Arkadiusza Kuzio-Podruckiego specjalizującego się w badaniu dziejów śląskiej szlachty, jak również arystokracji zatytułowanym „Książęta Hohenlohe na Śląsku i w Zagłębiu”, odbyło się ostatnie przed zbliżającymi się wakacjami spotkanie z cyklu „Wieczory Historyczne na Saturnie”.

Calineczka w Muzeum Saturn

Calineczka, nie większa niż cal dziewczynka o dobrym, wrażliwym sercu musiała w swoim życiu pokonać wiele przeciwności losu. Porwana przez Ropuchę z domu kochającej jej jak matka Kobiety spotykała na swej drodze zwierzęta, które nie rozumiały jej pragnień i tęsknot. Czy znalazła w końcu swoje szczęście?

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl