• Znaleziono 528 wiadomości.

• Ostatnia
Papierowe witraże

Podczas listopadowego Klubu Juniora dominowały dynie, duszki, nietoperze oraz kolorowe dary jesieni. To wszystko na specjalnie przygotowanych szablonach, które posłużyły małym artystom do stworzenia fantazyjnych witraży z papieru. Pod okiem Dobrawy Skoniecznej-Gawlik uczestnicy zapoznali się z techniką witrażownictwa znaną od starożytności, jednak zamiast kolorowego szkła w żelaznych sztabkach wykorzystali wielobarwne bibuły.

Odsłonięcie tablicy poświęconej Piotrowi Pawł

W piątkowe południe 8 listopada, na najstarszej czeladzkiej nekropolii nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Piotrowi Pawłowi Dehnelowi – czeladzkiemu sztygarowi i działaczowi niepodległościowemu. Tablica pamiątkowa została wzniesiona z inicjatywy Muzeum Saturn w Czeladzi 80 lat po śmierci Dehnela w pobliżu miejsca gdzie w 1939 roku spoczęły jego doczesne szczątki.

Muzeum Saturn laureatem "Pierścieni Saturna"

8 listopada w Kopalni Kultury odbyła się uroczystość rozdania Nagród Burmistrza Miasta Czeladź "Pierścieni Saturna". Jednym z dziesięciu tegorocznych laureatów Pierścienia zostało Muzeum Saturn. Czeladzkie muzeum zostało uhonorowane za swój wkład w zachowanie górniczej przeszłości miasta i budowanie obrazu Zagłębia Dąbrowskiego z perspektywy dawnej i najnowszej historii.

V Kwesta Na Rzecz Odnowy Czeladzkich Nagrobków

To już po raz piąty na czeladzkich cmentarzach zostanie przeprowadzona publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Na cmentarzach komunalnym i parafialnym od 1 do 2 listopada w godz. od 9 do 17 kwestować będą wolontariusze wyposażeni w identyfikatory i oznakowane puszki-skarbonki.

Ku pamięci Piotra Pawła Dehnela

Władze Miasta Czeladź oraz Muzeum Saturn w Czeladzi zapraszają 8 listopada 2019 roku o godz. 12.00 na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Piotrowi Pawłowi Dehnelowi. Uroczystość odbędzie się na cmentarzu Parafii pw. św. Stanisława BiM przy ul. Nowopogońskiej.

Zmiana godzin!

Od 1 listopada do 31 marca Muzeum Saturn będzie otwarte w niedziele w godzinach od 11:00 do 15:00.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Zmiana godzin!
Informacja!

Uprzejmie informujemy, że dnia 3 listopada Muzeum Saturn będzie nieczynne.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja!
Historia polskiego Kopciuszka

Życie wschodzącej gwiazdy Hollywood Bajli Węgier, z domu Zigelbaum, pochodzącej z Sosnowca, usłane było naprzemienne różami i cierniami. W latach 50. była porównywana do Kopciuszka, jednak zakończenie historii Belli Darvi było tragiczne. O znanych i nieznanych faktach z życia sosnowiczanki, zdobywczyni Złotego Globu opowie dr Magdalena Boczkowska. Zapraszamy 15 listopada o godz. 17.00.

Przyjaźń i muzyka w Sali Lustrzanej

Co może powstać ze wspólnej pasji do muzyki oraz przyjaźni od szóstego roku życia? Dombrova Piano Duo – utytułowany duet fortepianowy stworzony przez dwóch pianistów z Dąbrowy Górniczej Łukasza Szubskiego i Krzysztofa Włodarczyka. W wykonaniu duetu usłyszeliśmy niezwykłe aranżacje klasycznych dzieł oraz znane utwory muzyki klasyczne.

Najnowsza wystawa otwarta!

W piątkowe popołudnie, 18 października w Muzeum Saturn w Czeladzi otwarto wystawę pt. „Drewniana Czeladź. Miasto którego już nie ma?” będącą efektem zadania realizowanego przez Towarzystwo Powszechne „Czeladź” przy merytorycznym wsparciu pracowników muzeum. Wernisaż wystawy poprzedził wykład etnografa, kustosza czeladzkiego muzeum Dobrawy Skoniecznej-Gawlik.

• Ostatnia