• Znaleziono 462 wiadomości.

• Ostatnia
Ważna informacja!

Uprzejmie informujemy, że z powodu przesłanek niezależnych od Muzeum Saturn termin rozstrzygnięcia części finałowej Konkursu Wiedzy o Czeladzi, planowany na 25 kwietnia, został przesunięty. Nowy termin ogłoszony zostanie w niedługim czasie.

…i  ślubuję Ci: miłość…

W sobotę, 11 maja zapraszamy Państwa na 9. edycję Czeladzkiej Nocy Muzeów. Tematem tegorocznego spotkania będą śluby i wesela, początek nowego etapu życia - wspólnej drogi kobiety i mężczyzny. W ramach Czeladzkiej Nocy Muzeów wysłuchamy interesujących wykładów dotyczących ślubów władców, wesel ludowych, obowiązującej mody, panujących zwyczajów i fotografii ślubnej. Posłuchamy pieśni i melodii weselnych.

Księżna Georgina Cavendish

O niekwestionowanej miłości Księżnej Devonshire Georginy Cavendish do mody i hazardu opowiedziała kustosz Muzeum Stefania Lazar. Słuchacze Muzealnej Akademii Seniora poznali historię brytyjskiej arystokratki, której niezwykle barwny życiorys na stałe wpisał się w dzieje XVIII-wiecznej Anglii i wzbudził zdumienie wśród seniorów.

Wielkanocne wianki

Podczas świątecznego spotkania w ramach Muzealnego Klubu Juniora prym wiodła wiklina w towarzystwie wydmuszek. Ten duet posłużył uczestnikom do stworzenia wielkanocnych dekoracji. Przy pomocy kolorowych tasiemek, farb, mazaków, piórek i gałązek bukszpanu powstały unikatowe cuda.

Orlątko rodem z Czeladzi

12 kwietnia w Muzeum Saturn miała miejsce promocja publikacji „Jurek Bitschan – Orlątko z Czeladzi”. O przejmujących losach chłopca i próbach dotarcia do materiałów źródłowych i dokumentów wypełniających białe plamy historii 14-letniego Orlątka Lwowskiego opowiedziała autorka publikacji Dyrektor Muzeum Saturn Iwona Szaleniec.

Z ziemi włoskiej do Polski..

Nietuzinkowe spotkanie z cyklu „Wieczorów Historycznych na Saturnie” dotyczyło wyjątkowej postaci, włoskiego geologa i wójta Czeladzi, Jana Filipa Carossi. Potomkini rodu, prapraprawnuczka cenionego geologa Joanna Moraczewska-Gwiazdowska oraz tłumaczka opracowań naukowych i opisów geologicznych, Ewa Martyna opowiedziały o dorobku naukowca, losach rodziny oraz wpływie Carossiego na przemysł wydobywczy.

Jurek Bitschan  Orlątko rodem z Czeladzi

W 2018 roku, w setną rocznicę narodzin niepodległości i śmierci młodego bohatera, Muzeum Saturn wydało okolicznościowe wydawnictwo pt. „Jurek Bitschan – Orlątko rodem z Czeladzi”. Na promocję książki autorstwa Iwony Szalaniec zapraszamy 12 kwietnia o godz. 17.00 do Muzeum Saturn, ul. Dehnelów 10.

Operowe fascynacje

Dzieła włoskiego kompozytora operowego Giuseppe Verdi’ego w wykonaniu artystów z Teatru Muzycznego Arte Creatura Ewy Banasiak, Jarosława Wewióry i Haliny Mansarlinskiej zgromadziły w Muzeum Saturn rzeszę melomanów z Zagłębia.

Jubileusz Muzeum Saturn w Czeladzi

W ubiegły piątek 22 marca w czeladzkim muzeum odbyły się uroczyste obchody 10-lecia działalności. Prezentacja działalności muzealnej oraz podziękowania złożone na ręce darczyńców, przedstawicieli stowarzyszeń i podmiotów współpracujących z muzeum były sposobnością do wyrażenia wdzięczności oraz wzajemnych życzeń pomyślności i dalszej, wspólnej pracy na rzecz regionu.

Zapraszamy do lektury "Oficyny Saturnowskiej"

Z nieskrywaną radością i satysfakcją przekazujemy pierwszy w tym roku numer „Oficyny Saturnowskiej”. Niezwykłe, jubileuszowe wydanie muzealnego informatora stanowi podsumowanie minionych 10 lat działalności Muzeum Saturn. Na szpaltach Oficyny ponadto informacje o najnowszych publikacjach, a także zaproszenia do skorzystania z bogatej oferty kulturalnej przygotowanej na drugi kwartał 2019 roku.

• Ostatnia