• Znaleziono 651 wiadomości.

• Ostatnia
KLIK - SATURN. Gdzie odpust tam i rozpust

Zapowiedź zbliżającego się odpustu parafialnego zawsze wzbudzała radość u wielu osób, lecz przede wszystkim dzieci, gdyż oznaczała okazję zrobienia zakupów przy objazdowych straganach zawsze pełnych świecidełek oraz błyskotek. Cieszyli się także dorośli, ponieważ odpust stwarzał sposobność zaproszenia najbliższych i zjedzenia uroczystego obiadu z nieśmiertelnym rosołem na czele.

KLIK - SATURN. Święto patronalne kościoła para

Noszące rangę uroczystości liturgicznej święto kościoła, a przede wszystkim wspólnoty wiernych tworzącej najstarszą czeladzką farę przypada 8 maja, czyli w dniu wspomnienia św. Stanisława ze Szczepanowa, głównego patrona Polski. To szczególny dzień, w którym każdy wierzący ma okazję doświadczyć w sposób bardzo konkretny łaski Bożej wyrażającej się w darze odpustu zupełnego.

KLIK - SATURN. Budowa osiedla im. J. Piłsudskiego

Osiedle im. Józefa Piłsudskiego składające się z 23 budynków mieszkalnych położone jest w rejonie ulic Niepodległości oraz gen. Felicjana Sławoja Składkowskiego. Zbudowane zostało w latach 1980-1983 w technologii wielkopłytowej.

KLIK - SATURN. Ślubna awantura

Czasem życie pokazuje jednak, że warto przed tak doniosłą decyzją uporządkować wszystkie swoje „stare” sprawy. Bo jeśli nie… Oto opis wielkiej awantury, do której doszło podczas ślubnej uroczystości w czeladzkim kościele komentowanej na początku czerwca 1935 r. na łamach „Expresu Zagłębia”.

KLIK - SATURN. Czy wiecie że… o Legacie Aldobra

Pogranicze zagłębiowsko-śląskie u schyłku XVI wieku weszło na arenę wydarzeń politycznych o międzynarodowym znaczeniu. Otóż w początkach 1589 roku na przemian toczyły się nerwowe rokowania pomiędzy wysłannikami króla Rzeczypospolitej Zygmunta III Wazy, a posłami cesarza niemieckiego Rudolfa II. Jedną z najistotniejszych postaci uczestniczących w pertraktacjach był kardynał Hipolit Aldobrandini.

KLIK - SATURN. Ulica Miasta Auby

Jej dzieje rozpoczynają się w latach 70. XX w. wraz z budową sześciu wielokondygnacyjnych bloków mieszkalnych. Początkowo nazywana była ul. Szpitalną. Miano Miasta Auby zostało jej nadane w 1983 r. w związku z 10. rocznicą nawiązania współpracy między Czeladzią a Auby – niewielkim miastem położonym w Departamencie Nord w północno-zachodniej Francji.

KLIK - SATURN. Ulica Francuska - dawniej i dziś.

Powstała jako droga prywatna Towarzystwa Bezimiennego Kopalń Węgla „Czeladź”, którego największymi udziałowcami byli przedsiębiorcy znad Sekwany. Intensywna jej zabudowa przypadła na lata 1910-1913. Składająca się z czterech wolnostojących domów z ogródkami przeznaczonych dla pracowników dozoru górniczego kopalni „Czeladź”.

KLIK - SATURN. O będzińskiej mykwie…

W Będzinie, w mieście, w którym funkcjonowała gmina żydowska i którego ponad połowę populacji stanowili wyznawcy judaizmu, nie mogło zabraknąć mykwy – podstawowego obiektu religijnego, utożsamianego z rytualną łaźnią.

Uwaga!

W związku z oświadczeniem Premiera RP Mateusza Morawieckiego dotyczącego znoszenia ograniczeń i wprowadzenia II etapu odmrażania gospodarki, Muzeum Saturn w Czeladzi oczekuje na opinię organizatora i Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej co do kwestii bezpieczeństwa otwarcia naszej instytucji. Do czasu wznowienia działalności stacjonarnej zachęcamy do korzystania z naszej oferty online.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Uwaga!
KLIK - SATURN. Płuca czeladzkich kopalń - szyb

Jego historia rozpoczyna się w 1912 r. Wtedy to bowiem został wybudowany przez Towarzystwo Bezimienne Kopalń Węgla „Czeladź”. Usytuowany w północnej części miasta był najdalej położonym od kopalni „Czeladź” obiektem. Po II wojnie światowej, a przed 1948 r. w wyniku dokonanej wymiany pól górniczych między dwoma czeladzkimi zakładami wydobywczymi.

• Ostatnia