• Znaleziono 445 wiadomości.

• Ostatnia
G. Verdi. Operowe fascynacje. Pieśni, arie, duety

Giuseppe Verdi jeden z najwybitniejszych kompozytorów operowych w historii. Jego wzniosła muzyka dominuje w repertuarach wszystkich teatrów świata. W ostatni piątek marca (29.03) w Muzeum Saturn w operowych fascynacjach, pieśniach, ariach i duetach operowych mistrza oper wystąpią: Ewa Banasiak, Jarosław Wewióra i Halina Mansarlinska – artyści z Teatru Muzycznego Arte Creatura.

Fotograficzny portret miasta

Zbiór unikalnych zdjęć obrazujących gród nad Brynicą w drugiej i trzeciej dekadzie XX wieku można podziwiać na najnowszej muzealnej ekspozycji „Wilhelm Kidawa. Fotograficzny portret miasta. Czeladź – początek XX wieku”. Kidawa okiem obiektywu rejestrował portrety, czeladzkie pejzaże, charakterystyczne obiekty, przypadkowych przechodniów i uczestników miejskich uroczystości. Ekspozycja dostępna jest od 15 marca do 5 maja.

"...zachowałam się, jak trzeba"

O tragicznych losach niespełna 18-letniej Danuty Siedzik opowiedziała dr Kornelia Banaś z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, arcyciekawy wykład dotyczył zaplecza rodzinnego Inki oraz motywacji, które kierowały młodą sanitariuszką. Prelegentka wzbudziła w słuchaczach silne emocje oraz skłoniła do przemyśleń dotyczących trudnych czasów powojennych i wyborach, gdzie każda ze ścieżek jest ryzykowna.

Chopinowski recital

170. rocznica śmierci Fryderyka Chopina stała się przyczynkiem do uhonorowania roli Wielkiego Polaka, poety fortepianu, w naszej kulturze. W Muzeum Saturn, w Sali Lustrzanej, nawet najtrudniejsze, najbardziej dramatyczne utwory fortepianowe w wykonaniu Grzegorza Nykamowicza i Anny Lipiak zachwycały zgromadzonych melomanów. Pobrzmiewały mazurki, polonezy, ballady, sonaty i nokturny.

Czeladzkie uliczki, pełne tajemnic

Lutowe spotkanie w ramach Muzealnej Akademii seniora odbyło się nietypowo w środę, 20 lutego. Prelekcja Anny Binek-Zajdy dotyczyła tematyki bliskiej sercu czeladzian, ulic i ścieżek, które każdego dnia przemierzamy. Zgromadzeni słuchacze mieli okazję dowiedzieć się ciekawostek dotyczących ulic Czeladzi, pochodzenia ich nazw oraz wydarzeń jakie się na nich rozgrywały przez lata.

"Inka" życiorys pisany patriotyzmem

Danuta Siedzikówna wychowana w duchu niepodległości i dumy z własnego państwa, działała na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego. Poświęciła się bez reszty służbie ludziom i ojczyźnie. Walcząc, oddała to co najcenniejsze, swoje życie. O patriotycznych losach „Inki” opowie dr Kornelia Banaś z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w czwartek 28 lutego o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Serduszkowy zawrót głowy

Walentynki, coroczne święto miłości przypadające 14 lutego jest szczególną okazją skłaniającą nas do okazania swych uczuć. Aby dać wyraz sympatii najbliższym, najmłodsi miłośnicy Muzeum Saturn pod okiem kustosza Dobrawy Skoniecznej-Gawlik stworzyli czerwone, pełne pasji i zaangażowania serca oraz „walentynki” dla swoich bliskich.

Historia czeladzkich ulic

W wykazie widnieje blisko 200 czeladzkich ulic, jakie tajemnice skrywają? Czy znamy je wszystkie? Która z nich jest najkrótsza? Czy na Żabiej można spotkać żaby, a na Kaczej kaczki? Prelekcja Anny Binek-Zajdy w ramach Muzealnej Akademii Seniora dotyczyć będzie dróg, alejek, uliczek, które towarzyszą nam w nieustających wędrówkach.

..sercem Polak, a talentem świata obywatel Fryder

W okrągłą, 170. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina pragniemy przypomnieć rolę Wielkiego Polaka w kulturze polskiej. Patriotyczna wymowa jego utworów przez wiele lat inspirowała i podnosiła na duchu. Cały przekrój twórczości Fryderyka Chopina zaprezentują 22 lutego o godz. 18.00 w Muzeum Saturn Anna Lipiak i Grzegorz Niemczuk.

Tajemnice rekonstrukcji historycznych

Piątkowe spotkanie dotyczące blasków i cieni rekonstrukcji historycznej pozwoliło gościom Muzeum Saturn zanurzyć się w świat średniowiecznych realiów. Wykład Przemysława Osmólskiego, rekonstruktora i członka Konfraterni Mieszczańskiej „Sambucus Nigra” poruszał aspekty praktyczne odtwórstwa wydarzeń historycznych, historię rekonstrukcji sięgającą czasów starożytnych oraz sportowe rozgrywki walk rycerskich.

• Ostatnia