• Znaleziono 667 wiadomości.

• Ostatnia
KLIK - SATURN. Historia pewnego niedźwiadka

Na skutek pogarszających się stosunków polsko-sowieckich w marcu 1942 roku polscy żołnierze i towarzyszący im cywile opuścili ZSRR przez Iran, aby wesprzeć brytyjskich sojuszników w walce z Niemcami. W drodze do Iranu żołnierze jednej z kompanii odkupili od napotkanego chłopca małego niedźwiedzia syryjskiego. Misiowi nadano imię Wojtek.

KLIK - SATURN. Początki zieleni miejskiej.

Jak chcą jedne źródła – w 1910 r., bądź też wedle innych – w 1911 r. otwarto w Czeladzi pierwszy ogólnodostępny park o funkcji spacerowo-wypoczynkowej. Urządzony został na lewym brzegu rzeki Brynicy, zaś w 100. rocznicę śmierci gen. Tadeusza Kościuszki obchodzoną uroczyście w październiku 1917 r. otrzymał imię Najwyższego Naczelnika, które nosi do dzisiaj.

KLIK - SATURN. Styl dworkowy na czeladzkim Zarzecz

Po odzyskaniu niepodległości, w architekturze lat międzywojennych zaczął pojawiać się tzw. styl dworkowy, dla którego ideałem stał się polski dwór szlachecki z jego typowymi elementami - kolumnowym portykiem, wysokim dachem i bocznymi alkierzami wywodzącymi się z dawnego budownictwa obronnego.

KLIK - SATURN. Dr Stanisław Trznadel. Wspomnienie

Najwyższym prawem dla niego było zawsze dobro chorego. Na Piaski przybył w 1936 r. wiążąc się z nimi na kolejne 34 lata. Początkowo pracował w charakterze lekarza domowego oraz zakładowego kopalni „Czeladź”. Niezwykle skromny, oddany swej służbie człowiek. Koneser sztuki. Zgromadził pokaźną kolekcję obrazów malarzy polskich i zagranicznych, jak również bogatą literaturę fachową obcojęzyczną.

KLIK - SATURN. Mikołaj Kornicz-Siestrzeniec łotr

W czasie gdy kariera będzińskiego wójta i burgrabiego Mikołaja Kornicza Siestrzeńca osiąga swoje apogeum (lata trzydzieste XV wieku) najpotężniejszą po królu osobą w Koronie był biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki. Ten zręczny polityk zdołał stworzyć własne stronnictwo, skutecznie wpływał na decyzje podejmowane przez Jagiellonów w sprawach państwowych, jako pierwszy Polak sięgnął też po godność kardynalską.

KLIK - SATURN. Świat odkrywany.

Dnia 19 maja mija 77. rocznica likwidacji czeladzkiego getta, którego teren wyznaczały dzisiejsze ulice: Żytnia, Żwirki i Wigury, Kamienna, Spokojna. Ta okoliczność sprzyja odbudowie pamięci o żydowskich sąsiadach.

Świętemu Janowi Pawłowi II w setną rocznicę u

Okolicznościowa wystawa Muzeum Saturn uczci jubileusz 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Będzie to nie tylko okazja do przybliżenia postaci Papieża - Polaka, ale i przypomnienia pozostawionego przez Jana Pawła II ponadczasowego dziedzictwa wiary, nadziei i miłości. Wernisaż zaplanowany na 20 marca, o godz. 17.00 uświetni wykład teolożki, absolwentki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie dr Kingi Kłósek.

Muzeum Saturn ponownie otwarte!

Z ogromną radością informujemy, że podwoje czeladzkiego Saturna są ponownie otwarte dla zwiedzających. Prezentujemy nowe zasady zwiedzania.

KLIK - SATURN. Relikwie krwi św. Jana Pawła II w

Krew uznawana jest za jedną z najcenniejszych relikwii ze względu na bezpośredni związek z ciałem zmarłego świętego. Tym szczególnym darem przekazanym kilka lat temu przez ówczesnego księdza arcybiskupa metropolitę krakowskiego Stanisława Dziwisza zostały wyróżnione dwie czeladzkie parafie.

KLIK - SATURN. 100. rocznica urodzin świętego Ja

W dniu 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła - święty Jan Paweł II – człowiek, który zmienił bieg historii świata. Dzieje Jego życia stanowią wielowątkową opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych życiowych powołań było humanistyczne przesłanie pełne wiary w drugiego człowieka.

• Ostatnia