• Znaleziono 667 wiadomości.

• Ostatnia
KLIK - SATURN. Rzecz o pewnym moście.

Od najdawniejszych czasów człowiek spotykał się z koniecznością sprostania praktycznym wymogom życia, wśród których ważną rolę pełniła potrzeba przekraczania rzeki. Jeśli więc na początku mowa o historycznych mostach, rozmiłowanym w historii Czeladzi od razu przyjdzie na myśl obiekt zwany mostem Gawła łączącym oba brzegi Brynicy.

Muzeum Saturn serdecznie zaprasza wszystkich, którzy gromadzą wszelkiego rodzaju przedmioty do zaprezentowania swoich prywatnych kolekcji szerszemu gronu odbiorców na wystawie poświęconej pasjom oraz talentom mieszkańców naszego pięknego miasta, jak również regionu.

KLIK - SATURN. Fotograficzny wehikuł czasu.

Oto kolejna archiwalna fotografia pochodząca z zasobów cyfrowych Muzeum Saturn. Wykonana, podobnie jak poprzednia, z „lotu ptaka” przez nieznanego autora datowana na okres międzywojenny. Szczególnej uwadze polecamy obiekt zaznaczony strzałką.

KLIK - SATURN. Miejska moda kwiatowa.

Każdego roku w naszym mieście możemy obserwować coraz wymyślniejsze aranżacje z cudnymi kwiatami w roli głównej. Cofnijmy się zatem w przeszłość…Jak dawniej wyglądały miejskie zieleńce? Ot, choćby w 1952 r.

KLIK - SATURN. Historia nazistowskiego Thingplatzu

Malownicze pozostałości średniowiecznej będzińskiej twierdzy, górujące nad miastem, od wieków działały na wyobraźnię ludzi, a niezwykły klimat ruin inspirował kolejne próby przywrócenia im dawnej świetności. Pozostałości piastowskiej warowni intrygowały jak się okazuje także narodowosocjalistycznych okupantów.

KLIK - SATURN. Zielone Świątki, tatarak w kątki

Zesłanie Ducha Świętego, zwane także Zielonymi Świątkami obchodzi się pięćdziesiąt dni po Wielkanocy. W tym roku to święto przypadło zatem w dniu 31 maja. Najbardziej znanym zwyczajem związanym z uroczystością Zesłania Ducha Św. było majenie domów, czyli strojenie ich gałązkami drzew liściastych.

KLIK- SATURN. Damą być, ach damą być!

Jeszcze w latach 90. minionego stulecia w Czeladzi pracowała modystka, która prowadziła punkt usługowo-handlowy mieszczący się w jednym z budynków w zachodniej pierzei Rynku. Niestety sklepik przeszedł już do historii, lecz bynajmniej nie oznacza to, że w naszym mieście nie ma żadnych dam.

KLIK - SATURN. Klinkierowy boom drogowy, czyli o i

Okres dwudziestolecia międzywojennego przyniósł prawdziwy boom drogowych inwestycji w całym powiecie będzińskim. Rozwój infrastruktury miał na celu usprawnienie transportu oraz podniesienie komfortu życia mieszkańców. W tym celu unowocześniano stare i tworzono całkiem nowe jezdnie, których budulcem był klinkier.

Wyszukiwarka grobów on-line

A od kilku tygodni niezwykły „dom wieczności” dysponuje czymś jeszcze, czego nie posiada większość nekropolii w Polsce, niezależnie od wyznania. Dzięki współpracy Miasta Czeladź, Muzeum Saturn, zagranicznych środowisk żydowskich oraz żmudnej i drobiazgowej pracy Fundacji Brama Cukermana, powstała strona internetowa http://jewishcemetery.czeladz.pl/, na której dostępna jest wyszukiwarka grobów pochowanych na cmentarzu osób.

KLIK - SATURN. Chwalcie łąki umajone

Kapliczki i krzyże dawniej pełniły także bardzo istotną funkcję społeczną jako ośrodek życia miejscowych wspólnot. Słyszały wszak nie tylko modły z okazji rocznic narodowych i kościelnych, śmierci mieszkańca, czy wyruszającej do Częstochowy pielgrzymki, ale też gwar spotkań i narad o charakterze czysto świeckim.

• Ostatnia