• Znaleziono 496 wiadomości.

• Ostatnia
Na salonach u Madame Recamier

O niezwykłym życiu jednej z najbardziej znanych i szanowanych dam Paryża Jeanne Francoise Julie Adelaide Bernard opowiedziała Stefania Lazar – kustosz Muzeum Saturn. Najpiękniejsza kobieta jaką wydała Francja, tak określano Madame Récamier. Jej urok osobisty, delikatność i zniewalający wdzięk sprawiały, że jej dom był najsłynniejszym miejscem spotkań okolicznej elity, intelektualistów, dyplomatów i artystów.

Napoleon Bonaparte

Piątkowy, absolutnie nietuzinkowy wykład znawcy epoki napoleońskiej prof. dr hab. Dariusz Nawrota dotyczący najwybitniejszego dowódcy wojskowy Europy zgromadził w Sali Lustrzanej Muzeum Saturn rzesze pasjonatów. Spotkanie wypełnione było zaskakującymi ciekawostkami oraz nieznanymi faktami z życia cesarza Francuzów Napoleona Bonapartego, co pozwoliło poznać sylwetkę znanego stratega militarnego z zupełnie odmiennej strony.

"Kobiety w obrazach"

Kolejne spotkanie z cyklu ”Kod Mistrzów czyli historia sztuki dla koneserów” w ramach Muzealnej Akademii Seniora to okazja do rozmów o kolejnej, nadzwyczajnej kobiecie, która odmieniła ów świat. Spotkanie o „Kobietach w obrazach” poprowadzi historyk sztuki i kustosz Muzeum Saturn Stefania Lazar. Zapraszamy 15 października o godz. 10.00. Wstęp wolny.

„Drewniana Czeladź. Miasto którego już nie ma

Najnowsza ekspozycja muzealna przedstawia dawne zabudowania Czeladzi. Na ekspozycji zgromadzono materiały dotyczące drewnianej architektury miasta pochodzące z XX wieku, fotografie oraz zbiory muzealne, które wyjaśniają tajniki konstrukcji zabudowy drewnianej oraz te, ukazujące detale będące często prawdziwymi dziełami sztuki rzemieślniczej. Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Saturn od 18 października do 1 grudnia.

Wernisaż wystawy "Drewniana Czeladź. Miasto któ

18 października o godz. 17.00 Dobrawa Skonieczna-Gawlik przedstawi zarówno założenia projektowe, jak i wyniki prowadzonych badań terenowych oraz kwerend archiwalnych projektu badawczego. Tego popołudnia otwarta zostanie najnowsza ekspozycja muzealna przedstawiająca dawne zabudowania Czeladzi, podkreślając ich ważną rolę we współczesnym obliczu miasta.

Guzikowy zawrót głowy

W niedzielne popołudnie czeladzkich juniorów ogarnął prawdziwy, guzikowy zawrót głowy. Pod kierunkiem Dobrawy Skoniecznej-Gawlik uczestnicy stworzyli drzewka szczęścia pełne guzikowych listków. Każdy z nich symbolizował inne marzenie oraz niezliczone pokłady pomyślności w ich spełnianiu.

Kalendarz historyczny na 2020 rok

W ukazujących się od 6 lat, wydawanych przez Muzeum Saturn Kalendarzach Historycznych, szatę graficzną stanowią najczęściej archiwalne zdjęcia naszego miasta. Te, które wraz z najnowszym kalendarzem będą Państwu towarzyszyć na co dzień w roku 2020 zostały wykonane ręką Wilhelma Kidawy. Kalendarz jest dostępny do nabycia w siedzibie Muzeum Saturn w cenie 20,00 zł.

Zapraszamy do lektury "Oficyny Saturnowskiej"

Najnowszy numer informatora muzealnego otwiera podsumowanie pikniku historycznego podczas którego uczestnicy wzięli udział w jednej z bitew granicznych – wtargnięcia zwiadowców niemieckich na tereny kopalni Saturn w marcu 1919 roku. Uwadze czytelników polecamy także artykuł dotyczący najnowszej ekspozycji muzealnej „Czeladź w projektach architektonicznych” będącej zwieńczeniem kilkuletnich badań w zakresie budownictwa.

Guzik z pętelką

Co może powstać z tysiąca małych, kolorowych guzików? Fantazyjne zdobienia, a może cały obraz? Kreatywne wykorzystanie materiałów pasmanteryjnych pokaże juniorom Dobrawa Skonieczna-Gawlik. W październiku zapraszamy wyjątkowo w pierwszą niedzielę miesiąca (6 października). To będzie kolorowy zawrót głowy.

Aleksander Dumas na śląskiej ziemi

Wyjątkowe spotkanie w ramach Czeladzkiego Salonu Historycznego upłynęło w tajemniczej atmosferze pełnej miłości, zazdrości oraz skandalu. Alicja Zdziechiewicz, autorka publikacji wydanej w 2016 roku przez Urząd Miasta Mysłowice "Paryżanin na Śląsku czyli Aleksander Dumas w Mysłowicach" opowiedziała o nieznanym wątku historii francuskiego pisarza i wydarzeniach z 1851 roku, rozgrywających się w Mysłowicach.

• Ostatnia