03 KWI 2017

Złota Pszczoła przyznana!

Z dumą informujemy, że wydana w ubiegłym roku przez Muzeum Saturn w Czeladzi książka profesora Dariusza Nawrota „Powstanie na Nowym Śląsku w 1806 i 1807 roku. U źródeł Zagłębia Dąbrowskiego” została uhonorowana nagrodą główną w konkursie Napoleońska Książka 2016 roku. Nagroda tym bardziej cenna, że w organizowanym przez specjalistyczny portal napoleon.org od 10 lat konkursie do głosowania uprawnieni są jedynie zarejestrowani, stali forumowicze, którzy są nie tylko pasjonatami, ale również znawcami epoki napoleońskiej, w znakomitej większości historykami ze sporym dorobkiem naukowym. W tym corocznym rankingu autor i wydawnictwo najlepszej publikacji o tematyce napoleońskiej nagradzani są Złotą Pszczołą – symbolem Napoleona i I Cesarstwa.

Zdecydowanymi zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu zostali autor i wydawca publikacji „Powstanie na Nowym Śląsku w 1806 i 1807 roku. U źródeł Zagłębia Dąbrowskiego” – prof. Dariusz Nawrot i Muzeum Saturn w Czeladzi.

Dla przypomnienia publikacja opisuje zapomniane wydarzenia jakie miały miejsce w 1806 i 1807 roku na terenach Zagłębia Dąbrowskiego, wówczas ziemiach zachodniej małopolski, które po trzecim rozbiorze Polski jako Nowy Śląsk znalazły się pod zaborem pruskim. Warto podkreślić, że w opisywanych wypadkach historycznych niebagatelną rolę odegrała Czeladź i jej mieszkańcy.

Profesor Dariusz Nawrot jest specjalistą w zakresie historii, kierownikiem Zakładu Historii Nowożytnej XIX wieku w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autorem ponad 100 publikacji naukowych dotyczących dziejów ziem polskich u schyłku Rzeczypospolitej i w epoce napoleońskiej. To druga „Złota Pszczoła” w dorobku profesora. Pierwszą otrzymał w 2008 roku za książkę „Litwa i Napoleon w 1812 roku”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego.