09 LUT 2016

Zapraszamy na Wieczór Historyczny na Saturnie!

Tłusty czwartek za nami, podobnie jak ostatni weekend karnawału. Nadchodzi Wielki Post a zatem czas zadumy i refleksji, przygotowujący do przeżycia najważniejszych chrześcijańskich świąt – Wielkiej Nocy. W związku z tym już w najbliższy piątek, 12 lutego, o godzinie 17:00, w ramach kolejnego Wieczoru Historycznego na Saturnie zapraszamy państwa na wykład pod tytułem „Czas zabawy i czas skupienia – dwa aspekty obrzędowości ludowej mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego”, który wygłosi Pani Dobrawa Skonieczna-Gawlik, etnolog z Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Prelegentka, od wielu lat zajmująca się badaniem tradycji i zwyczajów praktykowanych przez Zagłębiaków, opowie o tym, jak świętowano zakończenie karnawału i z jakimi obrzędami nieodzownie związany był okres wielkopostny.

Tym samym informujemy, że z przyczyn obiektywnych odwołaniu uległ zapowiedziany wcześniej wykład dr hab. Bożeny Czwojdrak. Przepraszamy!

Zapraszamy Państwa na piątkowe spotkanie!