24 WRZ 2020

Zapraszamy do lektury "Oficyny Saturnowskiej"

Najnowszy numer kwartalnika muzealnego otwiera długo wyczekiwana informacja o rozpoczęciu prac remontowych czeladzkiej cechowni –jednego z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie dawnej kopalni „Saturn” a zarazem perełki architektonicznej miasta.

Uwadze czytelników polecamy równie artykuł poświęcony cennym artefaktom, które trafiły do Muzeum Saturn, album fotograficzny pochodzący z okresu dwudziestolecia międzywojennego zawiera unikalne zdjęcia dokumentujące w pierwszej kolejności przebieg uroczystości poświęcenia sztandaru czeladzkiego koła Związku Hallerczyków, na której gościł generał broni Józef Haller we wrześniu 1932 r., następnie kilka prawdziwych rarytasów w postaci fotografii ilustrujących odsłonięcie pomnika ku czci żołnierzy 11 kompanii 7 p.p. Leg. poległych 10 marca 1919 r. w potyczce z Niemcami na polach pod kopalnią „Saturn”.

W numerze nie zabrakło jednakże tekstów historycznych. Jeden z nich przedstawia, nieznaną dotąd szerzej, sylwetkę znakomitego Kapelmistrza Józefa Serafina kroczącego na czele górniczej orkiestry dętej kopalni „Czeladź”. Uwadze czytelników polecamy artykuł dotyczący zagłębiowskiego „bastion niemczyzny” – spektakularnego projektu nowego ośrodka miejskiego na terenach wcielonych do II Rzeszy.

Na kolejnych stronach Oficyny ponadto zaproszenia do skorzystania z urozmaiconej oferty przedsięwzięć edukacyjno-artystycznych.

Wydawnictwo bezpłatne dostępne w siedzibie placówki, Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Kopalni Kultury, Cafe Desa, kiosku M.E.R.S.I. oraz w wersji elektronicznej w zakładce – Wydawnictwa - Oficyna Saturnowska.

Zapraszamy do lektury: http://www.muzeum-saturn.czeladz.pl/wydawnictwa/ROK_2020