03 KWI 2018

Zapraszamy do lektury Oficyny Saturnowskiej

Najnowszy numer informatora muzealnego otwiera zaproszenie do uczestnictwa w 7. Czeladzkiej Nocy Muzeów, której tematem przewodnim będzie tradycyjna kuchnia dworska i mieszczańska. Po raz kolejny okaże się, że jedyna taka szczególna noc muzealna obfituje w niesamowite przeżycia, a przy tym wywołuje pozytywne emocje. Uwadze czytelników polecamy gorąco artykuł przybliżający postać urodzonego w naszym mieście Jurka Bitschana, którego krótkie, bo zaledwie 14-letnie życie zakończyło się tragicznie podczas obrony Lwowa w listopadzie 1918 r. Wnoszący wiele nowych, interesujących faktów poszerzających dotychczasową wiedzę o kontekst środowiskowy i rodzinny tekst, stanowi znakomite naukowe źródło wiedzy o najsłynniejszym Orlęciu Lwowskim. W bieżącym numerze nie zabrakło tematu podnoszącego rocznicowe wydarzenie i odnoszącego się do dramatycznego wypadku w kopalni „Saturn” sprzed 120 lat. Wewnątrz pisma znajdą Państwo również relację z wernisażu aktualnie prezentowanej wystawy przedstawiającej obraz miasta dawniej i dziś, której idea sprowadza się do powtórnego sfotografowania utrwalonych dawnymi czasy okiem obiektywu miejsc, jak też próbie wpisania minionego krajobrazu we współczesny czeladzki pejzaż.

Na szpaltach Oficyny ponadto informacje o minionych wydarzeniach muzealnych, a także zaproszenia do skorzystania z bogatej oferty kulturalnej przygotowanej na drugi kwartał 2018 roku.

Wydawnictwo bezpłatne, dostępne w siedzibie placówki, Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Kopalni Kultury, Cafe Desa oraz w wersji elektronicznej w zakładce – Wydawnictwa.

Zachęcamy do czytania