Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

21 MAJ 2019

Zagłębiowskie śluby jak za dawnych lat

Swoja wiedzą na temat zwyczajów i tradycji weselnych Zagłębia Dąbrowskiego podzieliła się z seniorami etnograf Dobrawa Skonieczna-Gawlik. Przytoczone zagłębiowskie tradycje związane z przygotowaniem i przebiegiem ceremonii ślubu wzbudziły w słuchaczach momenty śmiechu, wzruszenia, a nawet zdziwienia.

Motywem przewodnim był uroczysty moment zaślubin, okazałe posagi i wiano panny młodej oraz prezenty ślubne, którymi obdarowywano nowożeńców. Nie sposób pominąć zmieniającej się przez wieki mody ślubnej: od skromnych, jedwabnych sukienek, poprzez obszerne, przystrojone wodospadem falban, aż po bogato zdobione kreacje weselne. Uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się wszystkim zmianom podczas kuratorskiego oprowadzania po obecnie prezentowanej wystawie „Księga życia: ślub i wesele”. Szczególnym zainteresowaniem seniorów cieszyły się wianki ślubne oraz pamiątkowe liściki z życzeniami i malowane portrety młodej pary.

 

Cały przekrój zmian jakim ulegały tradycje ślubne można zaobserwować na najnowszej, muzealnej ekspozycji dostępnej do 30 czerwca w Muzeum Saturn. Zapraszamy.

 

 

Muzealna Akademia Seniora 21.05.2019

 

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl