18 GRU 2019

„Z wizytą w sztetlu, specyfika żydowskich miasteczek”

Życie codzienne ludności żydowskiej, od lat związanej z dziejami naszego miasta, to problematyka kolejnej ekspozycji, którą w styczniu zaprezentujemy we wnętrzach Pałacu pod Filarami. Otwarcie wystawy uświetni wykład, dotyczący specyfiki żydowskich miasteczek, Wojciecha Ciuraja - absolwenta Judaistyki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i edukatora w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach.

Wystawa planszowa "Życie codzienne w dawnych sztetlach" przygotowana przez Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” im. M. Małego w Chmielniku we współpracy z Archiwum Państwowym w Kielcach ilustruje poprzez unikatowe fotografie bogactwo świata żydowskiego przed 1939 rokiem. Wielowątkowa ekspozycja została uzupełniona o 10 plansz obrazujących życie powszednie czeladzkiej społeczności żydowskiej. Za pomocą archiwalnych fotografii i dokumentów pokazano codzienność sztetli, obrzędowość oraz zwyczaje żydowskie.

Zapraszamy 10 stycznia o godz. 17.00. Wstęp wolny.