Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

30 PAŹ 2019

V Kwesta Na Rzecz Odnowy Czeladzkich Nagrobków

To już po raz piąty na czeladzkich cmentarzach zostanie przeprowadzona publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Na cmentarzach komunalnym i parafialnym od 1 do 2 listopada w godz. od 9 do 17 kwestować będą wolontariusze wyposażeni w identyfikatory i oznakowane puszki-skarbonki.

W ramach zeszłorocznej kwesty zebrane środki zostały przeznaczone na renowację grobowca Franciszka i Marcjanny Skowrońskich. Odnowiony pomnik, liczący sobie ponad 120 lat posiada formę krzyża łacińskiego oplecionego bluszczem, osadzonego na kopcu z wapiennych głazów. Położony w górnym sektorze nekropolii grób został odczyszczony z nawarstwionych przez ponad stulecie zabrudzeń, uzupełniono też liczne ubytki oraz przywrócono pierwotne inskrypcje na tablicy nagrobnej.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przywrócenie pierwotnego kształtu kolejnemu zabytkowemu obiektowi na najstarszej czeladzkiej nekropolii.

Wszystkich odwiedzających rodzinne groby prosimy o finansowe wsparcie tej pożytecznej inicjatywy. Dla wielu obiektów nagrobnych zniszczonych upływem czasu, a posiadających dużą wartość historyczną i artystyczną to niejednokrotnie ostatni moment i jedyna szansa na uratowanie od zagłady.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl