17 GRU 2019

Święta dawniej w Zagłębiu..

17 grudnia, w nawiązaniu do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia seniorzy w ramach Muzealnej Akademii Seniora mogli wysłuchać wykładu etnografa Dobrawy Skoniecznej-Gawlik, która przedstawiła zwyczaje i obrzędy związane z zagłębiowskim tradycjami bożonarodzeniowymi.

Boże Narodzenie, zwane niegdyś również Godami, to czas z którym związane były i są nie tylko obrzędy o charakterze religijnym, ale również wiele wierzeń ludowych, przesądów i przepowiedni, zachowań ludycznych oraz zabiegów magicznych. Święta Narodzenia Pańskiego stanowią najbogatszy zespół zwyczajów dorocznych, obecnie takich jak ubieranie choinki, dwanaście potraw czy rozściełanie siana. Niegdyś w dzień wigilijny bladym świtem chłopcy płatali figle, rabowali narzędzia rolnicze, dziewczęta zaś zamiatały izbę i wynosiły śmieci na podwórze a następnie stojąc na nich nadsłuchiwały, z której strony zaszczeka pies – z tej strony miał nadejść przyszły mąż. Stosowano się również do przepowiedni na cały nadchodzący rok. Dziś Wigilia jest dniem pełnym powagi i skupienia.

Seniorzy aktywnie uczestnicząc w spotkaniu, podzielili się swymi wspomnieniami i praktykowanymi do dziś tradycjami wyniesionymi z domów rodzinnych. Niezwykle interesująca opowieść o obrzędach które przeminęły, oraz obecnych tradycjach zagłębiowskich zilustrowana była fotografiami archiwalnymi i współczesnym materiałem ikonograficznym.

Muzealna Akademia Seniora 17.12.2019