Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

17 GRU 2019

Święta dawniej w Zagłębiu..

17 grudnia, w nawiązaniu do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia seniorzy w ramach Muzealnej Akademii Seniora mogli wysłuchać wykładu etnografa Dobrawy Skoniecznej-Gawlik, która przedstawiła zwyczaje i obrzędy związane z zagłębiowskim tradycjami bożonarodzeniowymi.

Boże Narodzenie, zwane niegdyś również Godami, to czas z którym związane były i są nie tylko obrzędy o charakterze religijnym, ale również wiele wierzeń ludowych, przesądów i przepowiedni, zachowań ludycznych oraz zabiegów magicznych. Święta Narodzenia Pańskiego stanowią najbogatszy zespół zwyczajów dorocznych, obecnie takich jak ubieranie choinki, dwanaście potraw czy rozściełanie siana. Niegdyś w dzień wigilijny bladym świtem chłopcy płatali figle, rabowali narzędzia rolnicze, dziewczęta zaś zamiatały izbę i wynosiły śmieci na podwórze a następnie stojąc na nich nadsłuchiwały, z której strony zaszczeka pies – z tej strony miał nadejść przyszły mąż. Stosowano się również do przepowiedni na cały nadchodzący rok. Dziś Wigilia jest dniem pełnym powagi i skupienia.

Seniorzy aktywnie uczestnicząc w spotkaniu, podzielili się swymi wspomnieniami i praktykowanymi do dziś tradycjami wyniesionymi z domów rodzinnych. Niezwykle interesująca opowieść o obrzędach które przeminęły, oraz obecnych tradycjach zagłębiowskich zilustrowana była fotografiami archiwalnymi i współczesnym materiałem ikonograficznym.

 

Muzealna Akademia Seniora 17.12.2019

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl