27 LIS 2018

Święta Barbara w rzeźbie

Patronka dobrej śmierci i ciężkiej pracy, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy.  O jej wstawiennictwo proszą górnicy, podczas każdego zjazdu w głąb ziemi. Na jej cześć stawiane są podziemne kapliczki. W ikonografii przedstawiana w długiej tunice, koronie, w dłoni dzierży miecz i kielich – święta Barbara.

Choć jej atrybut są niezmienne, każdy wizerunek jest odmienny. Oblicza św. Barbary są odlewane, rzeźbione w drewnie czy węglu, malowane lub zupełnie surowe – wszystkie wykonane z prawdziwym kunsztem i szacunkiem do świętej. Przekrój technik i wyobrażeń jawi się na najnowszej wystawie Muzeum Saturn „Święta Barbara w rzeźbie”.

Wystawa rzeźbiarskich dzieł sztuki przedstawiających rozmaite wizerunki patronki górników powstała ze zbiorów Muzeum Saturn w Czeladzi, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Pałac Schoena w Sosnowcu, Łódzkiego Domu Kultury oraz zbiorów prywatnych.

Ekspozycja jest dostępna od 30 listopada do 6 stycznia 2019 roku. Zapraszamy!