14 STY 2020

Specyfika żydowskich miasteczek

Cieszący się dużym zainteresowaniem wernisaż najnowszej ekspozycji prezentowanej w muzealnych salach  „Życie codzienne w dawnych sztetlach” zapoczątkował w Muzeum Saturn miesiąc pod znakiem tematyki żydowskiej.

Przygotowana przez Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” im. M. Małego w Chmielniku we współpracy z Archiwum Państwowym w Kielcach wystawa ilustruje poprzez unikatowe fotografie bogactwo świata żydowskiego przed 1939 rokiem. Przybliżając obyczaje i obrzędowość, a zwłaszcza obraz życia powszedniego naszych starszych braci w wierze. Ekspozycję uzupełniają fragmenty utraconego świata czeladzkich Żydów żyjących w II Rzeczpospolitej w naszym mieście.

Wydarzenie otwarcia wystawy uświetnił wykład Wojciecha Ciuraja - absolwenta Judaistyki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, edukatora w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach.

Zgromadzeni goście wysłuchali opowieści o specyfice żydowskich miasteczek naznaczonych obecnością synagog, sklepów i drewnianych domów, gdzie w ciasnych uliczkach gwarnie rozbrzmiewał jidysz, a okna rozświetlał blask szabatowych świec.

Ekspozycja dostępna od 10 stycznia do 9 lutego. Wstęp wolny.

Wernisaż wystawy "Życie codzienne w dawnych sztetlach" 10.01.2020