09 LUT 2016

Popołudnie z dokumentem

Najnowsza wystawa w Muzeum Saturn, uroczyście otworzona 5 lutego, adresowana jest do wszystkich, którzy chcą bliżej zapoznać się z dziejami Archiwum Państwowego w Katowicach oraz zadaniami realizowanymi przez tę instytucję. Za sprawą autorów ekspozycji- dra Tomasza Hajewskiego i dra Mirosława Węckiego - stanowi ona niezbędne kompendium wiedzy na tematy archiwistyki, jak też dyplomatyki, czyli nauki o dokumencie popularyzując przy tym całość dokumentacji zgromadzonej w istniejącym od 83 lat historycznym archiwum z siedzibą w stolicy Górnego Śląska. Idea twórcza sprowadzona została do dwutorowej prezentacji placówki, zatem z jednej strony wystawa ukazuje specyfikę działalności urzędu w zakresie gromadzenia, przechowywania, udostępniania oraz konserwacji materiałów źródłowych, z drugiej zaś najcenniejsze, autentyczne dokumenty z bogactwa archiwaliów od średniowiecza do czasów współczesnych.

Naukowym akcentem rozpoczynającym wernisaż był multimedialny wykład prowadzony przez dra Mirosława Węckiego - adiunkta w Zakładzie Archiwistyki i Historii Śląska Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, który z pasją właściwą badaczom referował wątki historii, zasobu archiwalnego, a także ludzi zawodowo związanych z przeszłością instytucji. Szczególne zaciekawienie wzbudziły przedstawione przez prelegenta akta do dziejów Czeladzi.

Ekspozycję, użyczoną dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Katowicach, uzupełnia pokaz wybranych obiektów na podłożu papierowym z kolekcji Muzeum Saturn, jak również przykłady specjalistycznych opakowań wykonanych z materiałów bezkwasowych wykorzystywanych przez czeladzką placówkę do przechowywania eksponatów.

Spotkaniu towarzyszyła dyskusja kuluarowa będąca także okazją do wymiany myśli z gościem wernisażu.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy dostępnej do końca lutego.