23 LIS 2016

Ostatnie pożegnanie - prof. zw. dr hab. inż. arch. Zbigniew Jan Białkiewicz

Zbigniew Białkiewicz

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 18 listopada w wieku 75 lat zmarł prof. Zbigniew Jan Białkiewicz.

Architekt, nauczyciel akademicki – profesor Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, związany z tą uczelnią od 1968 r. Autor książek, opracowań naukowych w publikacjach zwartych oraz czasopismach, tak krajowych, jak i zagranicznych. Wybitny ekspert okresu historyzmu i eklektyzmu. Znawca pojęcia sacrum, którego arkana teoretycznie zgłębiał wspierając tę wiedzę pokaźnym dorobkiem twórczym na polu architektury – autor wielu współczesnych obiektów sakralnych. Wśród nich można odnotować przeszło 30 kościołów, kaplic, plebanii i ośrodków katechetycznych. Prowadził bardzo rozległą działalność konserwatorską, w tym prace projektowe, studialne, inwentaryzacje konserwatorskie, często w lokalizacjach o wybitnym znaczeniu historycznym lub randze artystycznej: Częstochowa, Kraków, Zamość, Budapeszt, Rawenna itp.

Prof. Zbigniew Białkiewicz był członkiem Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS, posiadał status twórcy SARP, a także uprawnienia rzeczoznawcy Ministra Kultury i Sztuki RP w dziedzinie zabytków nieruchomych. Nagrodzony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Za opiekę nad Zabytkami” i „Za pracę społeczną dla Miasta Krakowa”, Honorową Odznaką Politechniki Krakowskiej, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Rodzinnie związany z Czeladzią, od wielu lat prowadził badania nad historią i architekturą naszego miasta. Szczególne miejsce w jego dorobku wydawniczym zajmowała publikacja przedstawiająca dzieje budowy kościoła pw. św. Stanisława BM oparta na niepublikowanym dotąd materiale źródłowym „kroniki parafialnej” opracowanej przez ówczesnego proboszcza ks. Józefa Sobczyńskiego. Dzieło to bowiem wyrosło nie tylko z naukowych zainteresowań badacza, lecz przede wszystkim osobistych fascynacji okraszonych nutą sentymentu rodowych korzeni.

Odznaczony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Czeladź.

Cześć Jego pamięci!