10 PAŹ 2018

Ósmy cud świata

O niesamowitym kunszcie wykonania, efekcie 11 lat pracy gdańskich mistrzów bursztyniarstwa Andrzeja Schlütera i Gotfryda Tusso, zapierającym dech bogactwie i legendzie, napędzającej poszukiwaczy skarbów II wojny światowej na całym świecie –  Bursztynowej Komnacie opowiedział słuchaczom Muzeum Saturn, w Ramach Wieczorów Historycznych na Saturnie, Tomasz Sanecki – historyk i pasjonat.

Skarb zaginiony ponad 70 lat temu nadal mami eksploratorów i jest niedoścignionym dziełem sztuki. Skrzyń z ukrytą komnatą szukano w wielu miejscach, bezskutecznie. Prawdopodobnie bursztynowe arcydzieło strawił ogień podczas pożaru królewieckiego zamku, jednak prelekcja rozpaliła wyobraźnie słuchaczy i z pewnością zachęciła do wizyty w Carskim Siole, gdzie w 2003 roku ukończono odtworzenie wiernej repliki legendarnej Bursztynowej Komnaty.