Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

15 KWI 2019

Orlątko rodem z Czeladzi

 

12 kwietnia w Muzeum Saturn miała miejsce promocja publikacji „Jurek Bitschan – Orlątko z Czeladzi”. O przejmujących losach chłopca i próbach dotarcia do materiałów źródłowych i dokumentów wypełniających białe plamy historii 14-letniego Orlątka Lwowskiego opowiedziała autorka publikacji Dyrektor Muzeum Saturn Iwona Szaleniec.

Publikacja wydana w 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości oraz śmierci jednego z najmłodszych obrońców Lwowa, jest upamiętnieniem heroicznej postawy chłopca, który stał się symbolem pokonywania własnych słabości i bezinteresownej służby Ojczyźnie.

14-letni bohater poświęcił swe życie w walce o polskość ziem lwowskich, nie doczekał oswobodzenia Lwowa. Poległ w swym pierwszym i ostatnim boju, w przededniu wyzwolenia.

Odwagę i patriotyzm Jurka oddają słowa jego matki, Aleksandry Zagórskiej „…dziękuję synowi za dobrowolną ofiarę ze swego młodego życia w sprawie wolności – takie ofiary bowiem budzą w duszach ludzi nieśmiertelny pierwiastek boski, który w imię idei zdolny jest przezwyciężyć potężny instynkt samozachowawczy.”

 

 

Promocja ksiażki "Jurek Bitschan - Orlątko rodem z Czeladzi" 12.04.2019

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl