05 GRU 2018

Obchody barbórkowe na Saturnie

fot. B. Gawlik

Pomimo zamknięcia wszystkich kopalń w Zagłębiu Dąbrowskim, tradycje barbórkowe wciąż są żywe. Obchodom Dnia Górnika towarzyszą uroczyste msze, przemarsze Orkiestry Górniczej ulicami miast, spotkania i wykłady.

4 grudnia, w Barbórkę Muzeum Saturn postanowiło już po raz drugi uczcić trud i ciężką pracę górników, osób bez reszty poświęconych swojej pracy, mających ogromny wpływ na obecny kształt Czeladzi, miasta o industrialnych korzeniach.

Spotkanie poświęcone patronce górników rozpoczął niezwykle ciekawy wykład ks. Tomasza Zamrzłego, wikarego z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej na Piaskach, o Świętej Barbarze jakiej nie znamy: jej historii, męczeństwie oraz symbolice. Muzealne sale wystawowe wypełnione rozmaitymi, rzeźbiarskimi wyobrażeniami Świętej zachwycały i zadziwiały gości mnogością wizerunków, materiałów i technik.

Barbórka na Saturnie na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń cyklicznie organizowanych przez czeladzkie muzeum - miejsce ściśle związane z górnictwem. Bardzo dziękujemy za wspólne obchody barbórkowe i zapraszamy w kolejnym roku. Szczęść Boże.