30 KWI 2018

Młodzi znawcy historii Czeladzi wyłonieni

25 kwietnia w siedzibie Muzeum Saturn odbył się finał Konkursu Wiedzy o Czeladzi, nad którym honorowy patronat tradycyjnie roztoczył Burmistrz Miasta Czeladź. Po eliminacjach szkolnych, które objęły piątoklasistów i uczniów klas II wygasających oddziałów gimnazjalnych przyszedł czas na rozgrywki pomiędzy najlepszymi z najlepszych. Ten pierwszy, wewnątrzszkolny etap wyłonił ośmiu laureatów w kategorii szkół podstawowych i sześciu najprzedniejszych znawców historii naszego miasta pośród starszej młodzieży. I to właśnie oni stanęli w szranki żywo dopingowani przez zastępy swoich kibiców. Tegoroczna edycja konkursu, której głównym organizatorem było Muzeum Saturn przy współudziale Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi, a także Urzędu Miasta Czeladź zbudowana została wokół hasła przewodniego „Czeladzian drogi do Niepodległości” i obejmowała zagadnienia związane z walką o suwerenne państwo polskie kolejnych generacji Polaków ze szczególnym uwzględnieniem wkładu mieszkańców naszego miasta. Całość profesjonalnie poprowadził Jakub Kużdżał, zaś ubarwił występ artystycznie utalentowanych uczennic klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 1 – Marty Bugiel, Oksany Naziębło i Julii Matys. Nad poprawnością przebiegu konkursu pieczę sprawowało jury w składzie: Iwona Szaleniec - dyrektor Muzeum Saturn, Ewa Ambroży – przewodnicząca Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi oraz Beata Marcinkowska – kierownik czytelni naukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Nogajowej.

Która czeladzka organizacja działała przez pewien czas pod konspiracyjną nazwą Koło Oświatowe? Jaki honorowy tytuł przyznała Rada Miejska Czeladzi Józefowi Piłsudskiemu? Przez ile lat Czeladź była pozbawiona praw miejskich? Do jakiego zaboru zostało włączone nasze miasto po upadku Rzeczpospolitej? Jak brzmi nazwa ulicy nawiązująca do symbolicznego dnia odrodzenia Polski? Jaka postać widniała na najstarszej pieczęci miejskiej? - z takimi między innymi pytaniami musieli zmierzyć się finaliści. Uczestnicy konkursu przyzwyczaili jury oraz widownię do znakomitych występów i tym razem nie było inaczej.

Ostatecznie po wspaniałym finiszu w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Agata Gadecka ze Szkoły Podstawowej nr 3 (przygotowana do konkursu przez Magdalenę Niedbałę) i w jej ręce trafiła nagroda główna – bon o wartości 500,00 zł. Drugie miejsce ex aequo zajęli Krzysztof Golonka - SP nr 1 (opiekun: Anna Kusztal) i Jan Radzięta, uczeń SP nr 3 pracujący pod opieką Magdaleny Niedbały. Natomiast kolejne miejsca przypadły Hannie Torzewskiej (SP nr 7), Natalii Ruszczyk (SP nr 7), Bartoszowi Kulczykowi (SP nr 1), Martynie Łacie (SP nr 2) i Dominice Ziębie (SP nr 2).

W kategorii wygasających oddziałów gimnazjalnych największą wiedzą o mieście wykazała się Nicole Waligóra – SP nr 4. Szeroki zasób wiadomości znakomicie opanowany przy wsparciu nauczycielki historii Danuty Kurowskiej pozwolił Nicole na zdobycie lauru zwyciężczyni oraz nagrody w postaci dofinansowania do wakacyjnego wypoczynku we Francji w ramach wymiany młodzieży z partnerskim miastem Auby. Na drugim miejscu uplasowała się Nikola Klama – SP nr 5 (opiekun: Małgorzata Strycharczyk). Trzecie miejsce na równi zajęły Julia Jurczak, także z „piątki” i Kamila Dudek – SP nr 2 (nauczycielka prowadząca Agnieszka Pietruszka). Następne były Zuzanna Woroniecka (SP nr 4) oraz Iga Szewczyk (SP nr 2).

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni pamiątkowymi dyplomami, atrakcyjnymi wydawnictwami ufundowanymi przez Muzeum Saturn i Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi, a także arcyciekawymi upominkami zasponsorowanymi przez Urząd Miasta. Serdeczne gratulacje laureatom, jak również podziękowania dla nauczycieli przygotowujących uczniów do tego turnieju złożyli członkowie jury oraz z-ca burmistrza do spraw społecznych Beata Zawiła.

Bieżąca odsłona Konkursu Wiedzy o Czeladzi zakończyła się miłym akcentem - wspólną fotografią.