14 LUT 2016

Misie, turonie, trzaskacze… rzecz o obrzędowości zagłębiowskiej.

W ubiegły piątek, 12 lutego, mieliśmy okazję gościć w naszym Muzeum Panią Dobrawę Skonieczną-Gawlik, etnologa, kustosza Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, doktorantkę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas swojego wykładu pt. „Czas zabawy i czas skupienia – dwa aspekty obrzędowości ludowej mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego” odbywającego się w ramach cyklu „Wieczory Historyczne na Saturnie” Pani Dobrawa opowiedziała gościom o tradycyjnej obrzędowości mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego. Dodać należy, że prelegentka zajmuje się badaniem tego tematu od blisko 15 lat, a jednym z efektów jej pracy był projekt „Tropem Kolberga - etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach. Wraz z mężem, Bartoszem, pasjonatem etnografii i fotografem, Pani Dobrawa od wielu lat uczestniczy w dorocznych świętach i unikatowych, tradycyjnych obrzędach, odbywających się we różnych miejscach Zagłębia, rejestrując ich przebieg i badając genezę. Zaprzyjaźnieni z miejscową społecznością badacze wykonują dokumentację fotograficzną, dzięki której powstał bogaty zbiór ikonograficzny, utrwalający wciąż żywe, a słabo znane szerszemu odbiorcy tradycje.

Dzięki prezentacji, która towarzyszyła wykładowi, mogliśmy się dowiedzieć, jak dawniej wyglądały zabawy karnawałowe, jakie były związane z nimi gry i zabawy, co to są turonie, na czym polega „wodzenie misia”, co jadano „na śledzia” a także jakie były tradycyjne zwyczaje i potrawy wielkanocne, a także dowiedzieć się wielu innych, zaskakujących nieraz faktów.

Wykład okazał się niezwykle wzbogacający, a sam temat, wspaniale przybliżony przez Panią etnolog, otworzył nowy kierunek kolejnych „wieczorów” w przyszłości. Nie ulega bowiem wątpliwości, że na temat lokalnej tradycji, chcielibyśmy wiedzieć więcej!

Więcej o projekcie: http://www.tropemkolberga.pl/