Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

12 STY 2018

Lista czeladzian ofiar II wojny światowej upubliczniona

Celem naukowego programu „Straty osobowe Czeladzi podczas II wojny światowej” jest zebranie rozproszonych informacji dotyczących mieszkańców naszego miasta poddanych dotkliwym represjom ze strony okupantów niemieckiego oraz sowieckiego w latach 1939-1945, ale przede wszystkim w miarę pełna identyfikacja czeladzian pozbawionych życia podczas wojny. 

http://www.muzeum-saturn.czeladz.pl/main/ofiary

 

To z całą pewnością najtrudniejsze, jak dotąd muzealne wyzwanie badawcze, jednak jego ostatecznego zakończenia nie sposób zaplanować. Pomimo odkrywanej nieznanej do tej pory dokumentacji źródłowej, pojawiające się znaczne sprzeczności i rozbieżności nie tylko w szacunkach liczby ofiar, lecz zwłaszcza w podstawowych danych osobowych sprawiają, że najprawdopodobniej nie uda się nigdy ustalić precyzyjnego wykazu strat osobowych Czeladzi poniesionych w rezultacie jednego z najkrwawszych konfliktów zbrojnych w dziejach ludzkości.

Niezmiennie liczymy więc na każdy sygnał, każdą wiadomość od żyjących członków rodzin pomordowanych, poległych, zaginionych, deportowanych, aresztowanych, więzionych czy wywiezionych na roboty przymusowe, którzy są jeszcze w stanie bądź uzupełnić luki w materiale źródłowym bądź zweryfikować zebrane dane. Tylko dzięki naszym wspólnym działaniom czeladzianie – ofiary II wojny będą mogli żyć w pamięci miasta i tworzyć jego historię „z ludzką twarzą”.

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl