30 PAŹ 2019

Ku pamięci Piotra Pawła Dehnela

Piotr Paweł Dehnel

Władze Miasta Czeladź oraz Muzeum Saturn w Czeladzi zapraszają 8 listopada 2019 roku o godz. 12.00 na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Piotrowi Pawłowi Dehnelowi.

Piotr Dehnel działacz niepodległościowy, konspirator znany pod pseudonimem „Strychnina”, zaprzyjaźniony z komendantem Józefem Piłsudskim, późniejszym Marszałkiem i Naczelnikiem Państwa, przez ponad 40 lat związany był z naszym miastem, a dzisiaj patronuje głównej ulicy pokopalnianego osiedla. Przez kilka lat Dehnel sprawował funkcję niepisanego dowódcy tajnego przejścia granicznego.

Cieszący się powszechnym uznaniem i szacunkiem zmarł w lutym 1939 roku. 80 lat po śmierci Piotra Pawła Dehnela na najstarszej czeladzkiej nekropolii, w pobliżu miejsca gdzie spoczęły jego doczesne szczątki, z inicjatywy Muzeum Saturn w Czeladzi zostanie wzniesiona tablica pamiątkowa.

Uroczystość odbędzie się na cmentarzu Parafii pw. św. Stanisława BiM przy ul. Nowopogońskiej.