06 MAJ 2019

„Księga życia: ślub i wesele"

Najnowsza ekspozycja muzealna to przekrój polskich tradycji i obrzędowości weselnych. Zaprezentowane zostaną fotografie nowożeńców, zaproszenia ślubne, listy prezentów, pamiątki ślubne oraz elementy stroju: suknie, welony, fraki, obuwie czy fragmenty posagu panny młodej.

Przedstawione eksponaty opowiadają o jednej z najbardziej radosnych chwil życia,  będącej początkiem nowego etapu. Artefakty związane z procesem przygotowań do zaślubin oraz samą uroczystością zawarcia związku małżeńskiego.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną - obok zbiorów czeladzkiego muzeum - eksponaty pochodzące  z kolekcji Muzeum Historii Katowic, Muzeum w Raciborzu, Muzeum w Rybniku, Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej i  kolekcji prywatnych.

Ekspozycja jest dostępna od 11 maja do 30 czerwca.

Zapraszamy.