16 KWI 2018

Hieronim Kondratowicz ponownie na Saturnie

Opowieści o znamienitej sylwetce inżyniera górniczego, zasłużonego polskiej nauce technicznej oraz rozwojowi przemysłu górniczego zgromadzeni pasjonaci wysłuchali 13 kwietnia w Muzeum Saturn. W ramach Wieczorów Historycznych na Saturnie gościliśmy stryjecznego prawnuka Hieronima Kondratowicza – Andrzeja Kontkiewicza, który przekazał nam podczas spotkania cząstkę swojej historii rodzinnej z Czeladzią w tle, bowiem Hieronim Kondratowicz przez 7 lat pełnił funkcję dyrektora kopalni „Saturn”. Mieszkał na Zagłębiu, był również związany z dąbrowską Szkołą Górniczą.

To niezwykle zasłużona postać, lecz nieco zapomniana i niedoceniana. Opowieści rodzinne snute przez potomka Kondratowicza pozwoliły na przywrócenie pamięci o nim oraz po wielu latach, symboliczny powrót na Saturn.