04 MAR 2019

Fotograficzny portret miasta

Zbiór unikalnych zdjęć obrazujących gród nad Brynicą w drugiej i trzeciej dekadzie XX wieku można podziwiać na najnowszej muzealnej ekspozycji „Wilhelm Kidawa. Fotograficzny portret miasta. Czeladź – początek XX wieku”.

Znaczna część prezentowanych obrazów posiada nie tylko wartość sentymentalną, ale stanowi także doskonały materiał dla badaczy i miłośników przeszłości.

Autor zdjęć, Wilhelm Kidawa, choć z pochodzenia nie był czeladzianinem, ukochał to miasto i uczynił z niego swój dom.  W nowo wybudowanym domu na Rynku, otworzył zakład fotograficzny, który dzięki częściowemu przeszkleniu budynku umożliwiał wykorzystanie i operowanie światłem dziennym. Atelier szybko stało się popularne wśród czeladzian. Obok zdjęć studyjnych, Kidawa okiem obiektywu rejestrował czeladzkie pejzaże, charakterystyczne obiekty miasta, przypadkowych przechodniów i uczestników miejskich uroczystości.

Ekspozycja dostępna jest od 15 marca do 5 maja.

Wernisaż wystawy, uświetniony występem Katarzyny Merty (skrzypce) i Konrada Merty (akordeon), odbył się 15 marca o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Saturn.