18 PAŹ 2018

Droga do Niepodległej. Listopad 1918 w Zagłębiu Dąbrowskim.

Na centralnym placu naszego miasta znajduje się plenerowa wystawa poświęcona wydarzeniom rozgrywającym się w listopadzie 1918 r. w Zagłębiu Dąbrowskim. Przygotowana została przez Instytut Zagłębia Dąbrowskiego we współpracy z Pałacem Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Saturn w Czeladzi, Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Miejsko-Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Siewierzu, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Sławkowie, Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Zawierciu, Archiwum Państwowym w Katowicach oraz Książnicą Cieszyńską w Cieszynie specjalnie na okoliczność jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawa przywołuje atmosferę ostatnich tygodni i dni przed pamiętną rocznicą panującą w zagłębiowskich miejscowościach. Klimat sprzed 100 lat powraca za sprawą archiwalnych fotografii, plakatów, ulotek, dokumentów, kronikarskich zapisów i fragmentów korespondencji.

Zapraszamy do zapoznawania się z ekspozycją.