09 PAŹ 2019

„Drewniana Czeladź. Miasto którego już nie ma?”

W 1817 roku w naszym mieście istniało 235 drewnianych domów, stanowiąc ponad 95% wszystkich zabudowań. Drewniane domy, stodoły, komórki do lat 70. XX wieku były nieodłącznym elementem miasta., dziś zachowały się na fotografiach, rysunkach i pamięci mieszkańców Czeladzi. Najnowsza ekspozycja muzealna przedstawiająca dawne zabudowania Czeladzi, podkreślając ich ważną rolę we współczesnym obliczu miasta, jest efektem projektu badawczo-popularyzatorskiego realizowanego przez Towarzystwo Powszechne „Czeladź” przy merytorycznymi wsparciu ze strony Muzeum Saturn.

Na ekspozycji zgromadzono materiały dotyczące drewnianej architektury miasta pochodzące z XX wieku, fotografie oraz zbiory muzealne, które wyjaśniają tajniki konstrukcji zabudowy drewnianej oraz te, ukazujące detale będące często prawdziwymi dziełami sztuki rzemieślniczej.

Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Saturn od 18 października do 1 grudnia.

Wystawa powstała we współpracy z Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" i Muzeum Zagłębia w Będzinie. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.