09 STY 2020

Czeladzianie w wojnie polsko-bolszewickiej

Podjęte przed kilkunastoma miesiącami naukowe wyzwanie, którego celem jest zebranie rozproszonych informacji dotyczących mieszkańców naszego miasta biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim bitwie warszawskiej zakończy się tegoroczną jesienią. Realizacja programu nie jest łatwa, bowiem z powodu znacznego upływu czasu prowadzone w chwili obecnej prace dokumentacyjne nie doprowadzą już niestety do pełnej identyfikacji, czyli poznania z imienia i nazwiska wszystkich uczestników tego konfliktu związanych z Czeladzią poprzez miejsce urodzenia czy też zamieszkania. Luki w archiwach wypełnić mogą jeszcze jedynie materiały pozyskane bezpośrednio od rodzin pieczołowicie przechowujących z pokolenia na pokolenie niczym relikwie rodzinne pamiątki.

Muzeum Saturn zwraca się zatem z gorącym apelem o pomoc w ocaleniu pamięci o czeladzianach, którzy nie tylko walczyli z bolszewikami o niezależną Polskę, lecz także wnieśli bezpośredni wkład w decydujące zwycięstwo z 1920 r.

Wszelkich bliższych informacji udzielają pracownicy Działu Historii Miasta i Górnictwa Zagłębia Dąbrowskiego pod nr telefonu 32 265 42 98, .