Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

18 LIS 2019

Bella Darvi

Podczas listopadowych Wieczorów Historycznych na Saturnie uczestnicy spotkania rozprawiali wraz z dr Magdaleną Boczkowską o losach wschodzącej gwiazdy Hollywood lat 50. Belli Darvi. Sosnowiczanka żydowskiego pochodzenia Bajla Węgier przeżywszy gehennę II wojny światowej i pobyt w obozie koncentracyjnych, zmagała się z bolesną rzeczywistością. Ucieczką od problemów życia codziennego stał się hazard i alkohol.

Jej hipnotyzująca uroda i wdzięk sprawiła, że Bajla szybko wkroczyła w świat paryskich elit. Producent filmowy Darryl Zanuck dostrzegł w niej wschodzącą gwiazdę Hollywood. Już jako Bella Darvi w 1954 roku gra swoją pierwszą filmową rolę. Krótko potem występuje w słynnym "Egipcjaninie Sinuhe", który przyniósł jej Złoty Glob dla najbardziej obiecującej aktorki.

Historia polskiego kopciuszka ma jednak tragiczne zakończenie. Sukcesy zawodowe sosnowiczanki wciąż pozostawały w cieniu nałogu, ciągłych skandali i kolejnego rozwodu, ostatecznie doprowadzając aktorkę do samobójstwa w wieku 43 lat.

Opowieść o upadku gwiazdy z sąsiedniego miasta wzbudziła niemałe zainteresowanie wśród słuchaczy, zachęcając do sięgnięcia po klasyki kina lat pięćdziesiątych.

 

Wieczory Historyczne na Saturnie - Bella Darvi 15.11.2019

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl