Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

24 MAR 2017

Batik - tradycyjna metoda zdobienia jaj

 

W wtorek 21 marca miała miejsce kolejna Muzealna Akademia Seniora. Przybyli na spotkanie seniorzy z zainteresowaniem wysłuchali krótkiego wprowadzenia dotyczącego jednego z charakterystycznych  elementów polskiej Wielkanocy a mianowicie jajka. Dobrawa Skonieczna-Gawlik przybliżyła uczestnikom jego symbolikę a także różnorodne zabiegi ludowe z użyciem poświęconych skorupek lub całych jaj, które praktykowane były dawniej na terenie pogranicza małopolsko-śląskiego. Potem zaprezentowano zdjęcia niezwykłych pisanek, kraszanek, drapanek i oklejanek oraz omówiono poszczególne techniki zdobnicze. Etnografka wspomniała również o naturalnych barwnikach stosowanych dawnej do barwienia skorupek jaj tj. kora dębu, czy robaczki zwane czerwcami.

Następnie seniorzy zasiedli do stołu na którym w koszyku piętrzyły się wydmuszki przystępując do zdobienia jaj metodą batikową, czyli za pomocą wosku oraz barwników. Skorupki jaj zostały przystrojone motywami kwiatków, łodyżek z „baziami”, kreseczek, kropek czy łezek układających się w motywy geometryczno-roślinne. Na jednej ze skorupek powstał nawet autoportret.

Wtorkowe spotkanie seniorów było niezwykłe, nie tylko ze względu na warsztatową formułę zajęć ale również na gościa, który odwiedził tego dnia uczestników Muzealnej Akademii Seniora. W murach Muzeum Saturn pojawiła się redaktor Polskiego Radia Katowice pani Agnieszka Strzemińska, która rozmawiała z uczestnikami nie tylko o zdobieniu wielkanocnych jaj ale również aktywności seniorów w Czeladzi. Relacji z tego spotkania można było posłuchać w czwartek (23 marca) o godzinie 21.15 na antenie Polskiego Radia Katowice.

 

 

 

  

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl