03 PAŹ 2019

Aleksander Dumas na śląskiej ziemi

Wyjątkowe spotkanie w ramach Czeladzkiego Salonu Historycznego upłynęło w tajemniczej atmosferze pełnej miłości, zazdrości oraz skandalu.

Alicja Zdziechiewicz, autorka publikacji wydanej w 2016 roku przez Urząd Miasta Mysłowice "Paryżanin na Śląsku czyli Aleksander Dumas w Mysłowicach" opowiedziała o nieznanym wątku historii francuskiego pisarza i wydarzeniach z 1851 roku, rozgrywających się w Mysłowicach.

W oparciu o wspomnienia oraz bogatą korespondencje, autorka przytaczała szczegóły wizyty dramaturga na śląskiej ziemie w połowie XIX wieku. Początkowo krótki pobyt, zaowocował  powstanie opowiadanie, którego kanwą stało się tajemnicze zabójstwo księżnej Luizy Sułkowskiej.

Czeladzki Salon Historyczny zakończyło uroczyste przekazanie Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Pani Bożenie Podgórskiej egzemplarza publikacji wzbogacając tym sposobem zbiory czeladzkiej książnicy.

Wykład "Aleksander Dumas w Mysłowicach" 02.10.2019