18 MAR 2019

Album fotografii Wilhelma Kidawy

Okładka albumu

Jubileusz 10-lecia istnienia Muzeum Saturn uczciło na kilka sposobów, wśród których nie mogło zabraknąć, jak już dla tej niezwykle płodnej wydawniczo instytucji przystało, publikacji. Toteż w marcu, dokładnie 15 marca podczas wernisażu okolicznościowej wystawy, ukazała się książka, a w zasadzie album pt. „Wilhelm Kidawa. Fotograficzny portret miasta. Czeladź – początek XX wieku”. Znalazło się w nim kilkadziesiąt unikatowych fotografii Czeladzi i nie tylko, będących nieocenioną źródłowo spuścizną działającego w mieście w pierwszej połowie XX stulecia fotografa. Fragment twórczego dorobku Kidawy, w postaci ponad stu szklanych klisz, został zakupiony przez Muzeum w 2017 roku.

Obok zdjęć studyjnych Kidawa chętnie wychodził w plener. Okiem obiektywu, nieodłącznie towarzyszącego mu aparatu fotograficznego, rejestrował czeladzkie pejzaże, charakterystyczne obiekty miasta, przypadkowych przechodniów i uczestników miejskich uroczystości patriotycznych, religijnych czy rozrywkowych, dzięki czemu zawdzięczmy mu unikatowe archiwum bezcennych zdjęć Czeladzi z pierwszych dekad XX stulecia.

Gorąco zachęcamy do tej wyjątkowej uczty estetycznej ale i poruszającej podróży historycznej, jaką jest oglądanie fotografii Wilhelma Kidawy. Album z unikatowymi zdjęciami fotografa, opatrzony historycznymi wzmiankami, można nabyć w Muzeum Saturn w cenie 27,00 zł.