14 MAJ 2018

8. Czeladzka Noc Muzeów

Tegorocznym tematem przewodnim 8. Czeladzkiej Nocy Muzeów będzie tradycyjna kuchnia dworska i wszystko co z nią związane. Goście muzeum będą mogli zapoznać się z wystawą „Alchemia kuchni”, która skupia się na procesach przygotowywania i przechowywania produktów tj. fermentacja, pasteryzacja, prażenie, kiszenie czy destylacja. Prezentowane będą również dawne naczynia i urządzenia pozwalające na przeprowadzenie tych jakże prostych, acz niezbędnych w kuchni czynności. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic oraz zasobów własnych Muzeum Saturn. Prócz wystawy, podczas Nocy Muzeów goście będą mieli okazję skosztować wykwintnych potraw i napojów, posłuchać o sztuce warzenia piwa, obejrzeć eksperymenty kuchenne oraz wysłuchać koncertów Zespołu Śpiewaczego KGW w Leśniakach i ZPiT PKZ Gołowianie.

Serdecznie zapraszamy!

Program 8. Czeladzkiej Nocy Muzeów:

godz. 13:30

• warsztaty dla dzieci "Kuchenne eksperymenty", prowadzenie: Stowarzyszenie Niezależna Grupa Popularyzatorów Nauki EKSPERYMENTATORZY (obowiązują zapisy, tel. 32 265 42 98)

od godz. 15:15

• uroczyste otwarcie 8. Czeladzkiej Nocy Muzeów
  • „Co wieszcz Adam jadł na obiad?” O potrawach w polskiej historii i literaturze opowie Jolanta Zaczkowska
  • występ Zespołu Śpiewaczego KGW w Leśniakach
  • słowo o warzeniu piwa Jana Krysiaka, Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych oddział śląski
  • otwarcie wystawy "Alchemia kuchni"
  • pokazy warzenia piwa i przygotowywania staropolskich smakołyków
  • „W spiżarni, kredensie i piwniczce czyli o przechowywaniu rad kilka” wykład Dobrawy Skoniecznej-Gawlik