22 LUT 2016

71. rocznica powrotu Dzieci Potulic do Czeladzi

Najpierw były aresztowania całych rodzin przeprowadzane w ramach akcji „Oderberg” w nocy z 11 na 12 sierpnia 1943 r., potem dramatyczne odłączenie dzieci od matek, a następnie ich tułaczka przez obozy przejściowe tzw. Polenlagry m.in. w Pogrzebieniu, Kietrzu, Gorzycach, Rybniku, Raciborzu, Bohuminie, Beneszowie, Żorach i wreszcie końcowy obóz w Potulicach, do którego najmłodsi trafili w sierpniu 1944 roku.

Do Czeladzi mali więźniowie powrócili w lutym 1945 r. dzięki ogromnej determinacji Jana Polaka, Wiktora Parki, Teofila Kowalika i Władysława Baziora, którzy uzyskali odpowiednie pełnomocnictwo od wicewojewody śląsko-dąbrowskiego Jerzego Ziętka oraz zezwolenie komendantury radzieckiej. Pierwotnie zamierzali zabrać tylko swoje pociechy, jednakże na wieść o ich przyjeździe zgłosiły się do nich także pozostałe dzieci z prośbą o zabranie ich do domu. Jednak wówczas skompletowali transport, który objął 54 dzieci i z pomocą polskich oraz radzieckich władz wojskowych odwieźli je do Czeladzi. Na prośbę wicewojewody J. Ziętka wspomniani mężczyźni wkrótce ponownie udali się do Potulic, gdzie zorganizowali drugi transport liczący 103 dzieci. W ten sposób przywieźli do Zagłębia Dąbrowskiego całość przebywających w Potulicach 157 polskich dzieci – nie tylko te aresztowane podczas akcji „Oderberg”. Ale radość z powrotu nie dla wszystkich była pełna, bowiem nie było jej z kim dzielić. Dla sierot ówczesne władze miejskie zorganizowały więc sierociniec w byłej willi dyrektora kopalni „Saturn”, obecnej siedzibie czeladzkiego Muzeum.

Tradycyjnie co roku żyjący uczestnicy historycznych wydarzeń spotkali się w tym szczególnym dla nich dniu szczęśliwego powrotu do domu - 19 lutego. Od roku 2010 obchody rocznicowe organizowane są pod obeliskiem Pamięci Dzieci Potulic, usytuowanym w pobliżu siedziby Muzeum Saturn. W tegorocznych uroczystościach uczestniczyli: burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec, zastępca burmistrza do spraw społecznych Beata Zawiła, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Zofia Bazańska, prezes Śląskiego Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Stanisław Piasecki oraz wiceprezes płk. Eugeniusz Jarguz, prezes Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem Barbara Adamczyk, prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Józefa Posch - Kotyrba, a także członek Zarządu, były więzień KL Auschwitz Mirosław Celka, pełnomocnik na woj. śląskie Stowarzyszenia Maksymiliana Kolbego Zdzisława Włodarczyk, członkowie czeladzkiego Koła Miejskiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych na czele z prezes Barbarą Kruczkowską, Bohdan Piętka – pracownik naukowy Muzeum Auschwitz-Birkenau, przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi, Harcerskiego Kręgu Seniora, dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych.

Po odegraniu hymnu głos zabrała dyrektor Muzeum Saturn Iwona Szaleniec, a następnie prezes Barbara Kruczkowska. Po przemówieniach złożono kwiaty i zapalono znicze.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy goście udali się na drobny poczęstunek do Muzeum Saturn. Towarzyszyły mu przyjacielskie rozmowy oraz bezcenne wspomnienia. Do zgromadzonych kilka ciepłych słów skierował burmistrz miasta Zbigniew Szaleniec dziękując serdecznie za przybycie na uroczystość, życiowe dokonania kombatantów, jak również za ich poświęcenie i wkład w kształtowanie polskiej historii.

Podczas drugiej części odświętnego spotkania prezes Barbara Kruczkowska wręczyła także KombatanckiKrzyż Zwycięstwa” jako wyraz szacunku za zasługi w zakresie upowszechniania szczytnych tradycji kombatanckich Edwardowi Waksmańskiemu - wiceprezesowi ZK RP i BWP Koła Miejskiego w Czeladzi, Ryszardowi Gwieździe - sekretarzowi czeladzkiego Koła Związku oraz Kazimierzowi Łukasikowi z Chrzanowa, więźniowi obozu w Potulicach.