Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

 • Znaleziono 528 wiadomości.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna
 • Ostatnia
Zorganizuj się!

Tematem przewodnim Muzealnego Klubu Juniora w lutym będą… porządki. W trakcie warsztatów juniorzy wykonają niepowtarzalne i oryginale organizery na biurko. W ruch pójdą nożyczki, kolorowy papier, brokat, farby i mnóstwo kreatywności, wszystko pod okiem Dobrawy Skoniecznej-Gawlik. Artystów zapraszamy 9 lutego (niedziela) o godz 13.00. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy.

Baran, byk, panna i… krokodyl? Czyli znaki zodia

Podczas lutowego spotkania Wieczorów Historycznych na Saturnie w ramach cyklu poświęconego tematyce żydowskiej „W blasku szabasowych świec” Sławomir Pastuszka opowie o symbolice wnętrz polskich synagog, koncentrując się na konkretnym i obecnym w życiu ludzi motywie, który często intryguje i wprawia w zdumienie. Zapraszamy 7 lutego o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Pani piękna w Saturnie

Agnes Sorel była kobietą wyjątkową, uwa­żaną przez współ­cze­snych za nie­zwy­kle piękną i bły­sko­tliwą. Na kartach historii zapisała się jako pierwsza oficjalna królewska metresa. Jej poczynania na dworze monarchy zmieniły bieg historii całej Europy, o czym przekonali się czeladzcy seniorzy podczas prelekcji Stefanii Lazar w ramach styczniowej Muzealnej Akademii Seniora.

Zachor znaczy pamiętaj

W ubiegły piątek w progach czeladzkiego muzeum gościliśmy autorkę książki „Zachor znaczy pamiętaj” – Wiesławę Konopelską, która opowiedziała o inspiracji powstania oraz pracy nad publikacją pełną wspomnień o życiu czeladzkich Żydów. Spotkanie uświetnił występ Konrada i Katarzyny Merty, podczas którego rozbrzmiewały dźwięki popularnych melodii żydowskich zabierając gości w podróż do krainy dźwięku i słowa.

Specyfika żydowskich miasteczek

Wernisaż najnowszej ekspozycji prezentowanej w muzealnych salach „Życie codzienne w dawnych sztetlach” zapoczątkował w Muzeum Saturn miesiąc pod znakiem tematyki żydowskiej. Wydarzenie otwarcia wystawy uświetnił wykład Wojciecha Ciuraja. Zgromadzeni goście wysłuchali opowieści o specyfice żydowskich miasteczek naznaczonych obecnością synagog, sklepów i drewnianych domów.

Maski karnawałowe

Tematyką noworocznego Muzealnego Klubu Juniora były zapusty, zimowe maskarady, bale i pochody. Na tę okoliczność młodzi artyści pod okiem Dobrawy Skoniecznej-Gawlik przygotowali piękne i wyjątkowe maski karnawałowe na miarę słynnych masek weneckich. Złote i srebrne farby, cekiny, kolorowe tasiemki i mieniący się brokat zapewniły juniorom świetną zabawę oraz efektowne prace.

Czeladzianie w wojnie polsko-bolszewickiej

Podjęte przed kilkunastoma miesiącami naukowe wyzwanie, którego celem jest zebranie rozproszonych informacji dotyczących mieszkańców naszego miasta biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim bitwie warszawskiej zakończy się tegoroczną jesienią. Realizacja programu nie jest łatwa. Muzeum Saturn zwraca się z gorącym apelem o pomoc w ocaleniu pamięci o czeladzianach.

Najpiękniejsza z pięknych

O życiu najpiękniejszej z pięknych, kobiecie, która zdecydowała o losach świata i przebiegu wojny stuletniej stuletniej budząc w swym kochanku wodza i dzielnego rycerza opowie podczas styczniowej Muzealnej Akademii Seniora Stefania Lazar. Zapraszamy 21 stycznia o godz. 10.00. Wstęp wolny.

Życie codzienne w dawnych sztetlach

Wystawa planszowa "Życie codzienne w dawnych sztetlach" przygotowana przez Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” im. M. Małego w Chmielniku ilustruje poprzez unikatowe fotografie ukazuje bogactwo i różnorodność świata żydowskiego. Wielowątkową ekspozycję uzupełniono o fragmenty utraconego świata czeladzkich Żydów. Ekspozycja dostępna od 10 stycznia do 9 lutego. Wstęp wolny.

Mistrzowie ballady

27 grudnia Muzeum Saturn zakończyło rok kulturalny wyjątkowym wydarzeniem. Wieczór pełen znanych melodii w nowych, współczesnych aranżacjach oraz piosenek mniej znanych, a niemniej pięknych i wzruszających w wykonaniu Warszawskiego Teatru Piosenki wprowadził gości czeladzkiego Saturna w wyjątkowy nastrój.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna
 • Ostatnia

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

 • Podmiot udostępniający informację: 
 • Pierwsza publikacja:  
 • Aktualizacja publikacji:  
 • Wytworzenie publikacji:  
 • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl